Balıklarda görme ve duyu organları

Balıklarda görme:

Balıkların görüşü yatay hologramlarla oluşan bir ekran gibidir, ancak tam olarak nasıl gördükleri henüz ispat edilememiştir.Balıkların yaşadığı dünya bizdekinden çok daha karanlıktır ve daha düşük ışıklarda  görme yeteneğine sahip olmak zorundadırlar.Bizler 400 nanometrenin altını göremeyiz ama balıklar 100 nm ye kadar rahatlıkla görebilir.Türler arasındaki görme yeteneği yaşadığı derinliğe göre değişiklik göstermektedir…

Balık su altında net görebilmesi için daha büyük bir göz merceğine sahiptir.Işık suda daha fazla kırıldığından bu özellik ona daha net görüş sağlar. Balıklar aynı anda birden fazla görüntü görebilirler, ancak bu durumda mesafeyi tam ayarlayamazlar. Başının ön bölgesinde kesişen görüntülerde iki göz aynı hedefe odaklanır ve mesafe tespiti net yapılır.

flyyellowp2pic

Görmede renk ayrımını sağlayan,  gözdeki ışık yoğunluğunu algılayan çomak  ve renkleri algılayan  koni hücreleridir. Çomak gece görüşten sorumludur renk ayırt edemez, derinlerde yaşayan ve özellikle gece avlanan balıklarda çomak hücreleri koni hücrelerine göre daha gelişmiştir.

Koni hücreleri renklerden ve ani değişiklere adapte olmadan sorumludur.Balıklarda iki hücrede mevcuttur.Görme hücrelerinden koni hücreleri zayıf ışık durumunda önde, çomak hücreleri arkada yer alır.Kuvvetli ışıkta ise çomak hücreleri önde yer alırlar.

2014-12-27 18_33_11-Successful Walleye Fishing_ The Complete How-To Guide for Finding and ..

Örnek: Northern state üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırmada; Kuzey Amerikada yaşayan  levreksiler  familyasına giren, sudak ile yakın akraba walleye balıklarının koni hücrelerine yerleştirilen küçük bir sonda ile  gördüğü renkler ve görme mesafeleri belirlenmiştir. Bu tip gece görüşü iyi olan gece avlanmayı tercih eden balıklar gündüz ışığını gözlerinde tolere edemezler ve rahatsız olurlar, bu yüzden bulanık su ve karanlıkta avlanmayı seçerler.

Walleye renklere veridiği tepki oranı:

walleye-color-vision-777326

Avcı balıklarda duyular farklı yönlerde gelişmiştir.Yaşadıkları ortam ve avlanma şekilleri duyuların gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Buna göre bazı tatlı su avcı balıklarının duyu özellikleri:

2014-12-29 09_46_29-Microsoft Excel - DUYULAR 1

Ek bilgi:Ayrıca walleye balıklarının 3 mt den yanından geçen bir sahtenin sesini algıladığı tespit edilmiştir.

 

Balıklarda sudaki ses titreşimlerini algılayan ve dengeyi sağlayan bir İÇ KULAK bulunur buna LABİRENT denir.İç kulak dengeyide sağlayan önemli organdır.

Ses Tatlı suda 1.493 m/s ,   Tuzlu suda 1.533 m/s , havada ise 343.2 m/s hızında hareket eder.Yani suda 4.3 kat daha hızlı hareket eder..

Bazı balıklarda hava kesesinin ön kısmının her iki yanında iç kulakla ilişkili dörder adet kemikcik bulunur. “WEBER organı ” adını alan bu sistem ses dalgalarını ve basınç değişimini iç kulağa ileterek daha iyi işitmeğe yardım eder.Vücudunda WEBER organı bulunan balıklar sese karşı çok duyarlıdırlar.Sazan, yayın gibi balıklarda ve ayrıca sazangillerin çoğunda Weber organı bulunur.

 

128613586tumblr_inline_mklg0tX1K21qz4rgp

 

Daha alt seviye titreşimleri balık YANAL HAT sayesinde hisseder.Yanal hat duyu organına yardımcı olur.Yanal çizgilerde mekanik ve elektriksel titreşimleri algılayan duyargalar (tomurcuklar) ve bunların içinde küçük kıllar bulunur.Bu duyargalara NÖROMOST adı verilir. Nöromostlar aldıkları iletileri ince sinir uzantıları yolu ile beyne iletir.

Yanal hat sayesinde balıklar, su basıncı değişimlerini, akıntıları, su sıcaklıklarını, engelleri , sürüdeki yerini ve özellikle diğer balıkların çevredeki hareketleri belirleyebilirler.

 

yanalsistem1Lateralis-System-w.-lables

 

Balıklar kokuyu burun deliklerinden geçen sudaki koku moleküllerini algılayarak alırlar.Burun tünellerinde bulunan HİS PAPİLLALARI ile kokuyu alıp sinirler ile beyne iletirler. Koku duyusunun gelişmişliği türlere göre değişkenlik gösterir.

 

balkanatomisi

Ek bilgi: Deniz balıkları içtikleri suyun tuzunu  solungaçları ile ayırır. Tatlı su balıkları su içmezler suyu solungaç zarlarından alırlar.

 

 

 


Balıklarda görme ve duyu organları’ için 2 yanıt

  1. Sayfanızıkeyifle takip ediyorum. Çok güzel teknik yazılar paylaşıyorsunuz, okumak balık tutmak kadar keyif veriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.