At çek avında Lider kullanılmalı mı ?

1-Öncelikle  bu konuyu uzun süredir araştırıyorduk, ilk başta lider kullanımının avantajlarını göz önünde bulundurup, denildiği gibi esneyerek balığın darbelerini absorbe etme meselesine göz attık.Fluoro misinalar ortalama %20 gibi bir esnekliğe sahiptir,buda örneğin 60 cm lik bir liderde 1o cm liderin esnemesi demektir, ki biz denedik 10 cm esniyor.Daha sonra karar vermeden önce, elimizdeki kamışların esnekliklerine göz atmak istedik.Tabi her firmanın MH,ML si yani kamış aksiyonları karakterleri farklı bizde hiç olaya geniş girmeden elimizdeki shimano biomaster 15-60, okuma helios 20-50, daiwa infeet 14-42 kamışlara yarım kilo ağrılık bağlayıp aksiyonlarına baktık. Yazdığım sıra ile bu kamışlarında aralarında ortalama 10 ar cm aksiyon esneklik farkını gözle görmek mümkün oldu…Yani absorbe etme meselesine bakarken olaya bir bütün olarak bakmak gerekir. Eğer sert bir kamış kullanıyorsanız lider kullanmak doğru olabilirken, yumuşak bir kamış kullanıyorsanız sert ağızlı balıklarda tasmayı vurmakta lider ile sıkıntıda yaşayabilirsiniz.Bu mesele ana hatta misina kullananlar içinde aynı şekilde geçerli, yani misina kullanıyorsanız sert kamış daha avantajlı.Ayrıca anlam veremediğim ve ezbere yazılan konulardan biriside ; kamışınızın halkaları micro tip halka ise  ki artık günümüzde neredeyse tüm spin kamışlar böyle, mesela 4 metre misinadan uzun bir lider yapıcaksanız düğüm  çıkışlarda devamlı vurma yapacak ve mesafe kısalıp ciddi karışma problemleri yaşayacaksınız. Bu tip uzun liderlerin  geniş halkalı kamışlar ile kullanılmasında yarar var, yada illaki micro halkalı kamşlarla uzun lider kullanacaksanız mümkün olduğunca ince misina kullanılmalıdır. Tabiki bazen  uzun lider gerekiyor, liderin kısa olması işe yaramıyor. Örneğin 8 metre derinlikte avlanırken balık  4 metredeki kayanın altından geçip ip kayaya sürtünce önde 60 cm lider olsa ne yazar.Ama uzun liderde kamış halkaları ve misina kalınlığı iyi kombine edilmelidir..

2-İkinci mesele dış etkenlere dayanıklılık ….Herkes fluorocarbon dış etkenlere daha dayanıklı diye düşünebilir, bu doğrudur çoğu fluoro bir çok katmandan oluşur. Ama eminim herkes iğne bağlarken 10 model diftiklenen, yüzeyi pürüzlenen fluorocarbon misinaya şahit olmuştur iyi fluoro çok aramışızdır. Yani her fluoro iyi olacak diye bişey yok, iyi fluoro biraz pahalıdır….Aslında özellikle bazı iyi firmaların silikon karışımlı fluoro misinaları normal fluorocarbon misinalardan dış etkenlere daha dayanıklı olabilmektedir. Çünkü daha kaygandırlar, silikon sayesinde sürtünme katsayıları daha düşüktür ve düğüm çekerleri de yüksektir.Yani örneğin silikon kaplamalar sadece  yapıyı bir arada tuttuğu  için ip misinalarda tamamlayıcı olarak kullanılmaz, sürtünme katsayısının düşük olmasıda kullanılmasında önemli etkendir. Sorun; silikon misinların görünmez renklerde saydam olanlarını piyasada bulmanın zor olmasıdır.

Son dönemlerde örneğin daiwa tarafından  geliştirilen Fluorosilikon karışımı ürünler mükemmel sürtünme değerleri verebilmektedirler

balibffinesp02 (1)

Yine örneğin tatlı su avlarında köklük midyelik, kayalık yerlerde kullanılmak üzere Snagleader lar geliştirilmiştir.Bu misinalar fluoro bazlı değildir.Sert karakterli silikon karışımlı nylon misinalardır.

örnek:

1

3-Görünmezlik..

Bu meseleyi sadece fluorocarbonun ışık kırma indisinin nylon misinalardan düşük olması (fluoro 1.40 – nylon 1.55) daha az görünür olması ile kısıtlarsak yanlış yaparız.Işık Kırma indisi şudur ; örneğin ışık fluorocarbon misinanın içinden geçerken havada olduğundan 1.40 kat daha yavaş geçmesi demektir. Fluorocarbon misinaların düğüm çekerleri zayıftır ve bütün firmalar bunu geliştirmek için çabalamaktadır.

Şimdi olaya şuradan bakalım 0.18mm iyi bir ip misina uni düğümüyle ortalama size 7.5 kg çeker verir. Fluoroda 7.5 kg düğüm çekerini elde etmen için ortalama 0.40 mm lerde kaliteli fluorocarbon kullanman lazım, nylon misinada ise 0.35 mm ile 7.5 kg çekeri elde edebilirsin. Burada attığın birleştirme lider düğümünün fg, mahin vs. bunun hiçbir önemi yok önemli olan aşağıya fırdöndüye attığın düğüm.Yani bu durumda çekeri arttırmak için fluoroyu kalınlaştırman gerekecek, her zaman nylon misinaya göre daha kalın fluoro kullanman gerekecek. Böylece görünürlük avantajı nylona göre neredeyse kalmamış olacak.

Fluorolar son iki yılda çekerde ve dış etkenlere dayanıklılıkta gelişti ama hala çekerleri nylon misinaları geçmiş değil.(Yani çekeri nylona göre daha düşük diye daha kalın fluoro kullanınca görünmezliğin bir anlamı kalmıyor). Ama yinede artık çekerleri nylon misinalara çok yakın, sürtünmeye karşı geliştirildiler ve güvenle kullanılabilcek piyasada bir çok ürün artık var.

Bununla beraber çok bilinmeyen bir konuda ; kayalardan vs. ötürü çizilen fluorocarbon daha görünür hale gelmektedir.Son yıllarda sürtünmeye karşı çizilip saydamlığını kaybetmeyen fluorocarbonlar üretilmektedir.Örneğin daiwanın kayalardaki sürtünmeye karşı alabalık avı için geliştirdiği ürün.

örnek:

finesseBRAVE

1 (1) 2

Ürün örneği vermem gerekirse stroft abr gibi hem saydam hemde silikon bazlı dış etkenlere karşı korumalı sert misinalarda lider olarak gayet başarılı kullanılabilir.

indir

 

Bence kendimizi illaki fluoro ya odaklamamak gerekiyor. Misinaların doğru inceliklerde kullanıldığında ip misinadan daha az görünür olduğu bir gerçektir.Özellikle de küçük yemler ile beslenen balıkların görme yetisi o Dünyaya göre dizayn edildiği düşünüldüğünden, örneğin kefal gibi balıklarda ince misina kullanımı avcılık için önemlidir. Aslında bir çok balık temiz suda net görüşe sahip olmakla beraber, genelde avcı balıklar avantaj elde edebileceği bulanık sularda agresifleşip avlandıkları için bu mesele bu tip durumlarda çok önemli durum olmaktan çıkar.Yani durumu belirleyen şey aynı sahtelerde olduğu gibi suyun bulanıklığıdır.

Ayrıca diğer önemli bir konuda maalesef Türkiyede liderin en az 2 av kullanılıyor olması.Halbuki su görmüş düğüm her av değiştirilmelidir, ip değil ama misina % 30 düğümden çeker düşüşü yaşamaktadır.

 

Bilindiği üzere Dünyada atış için geliştirilmiş Tapered misinalar vardır.Bunlar örneğin 0.50 mm den başlayarak 7 metre sonra örneğin 0.28 mm ye düşerler ve iki taraftanda aynı yapıya sahiptirler.Bu misinalar atışta şok için geliştirilmişlerdir..

örnek:

18032013184203_speedmaster_tapered.image.-familyImage-Single-image.dash

Aynı mantık ile bakarsak iplerin yada misinalarında önüne lider fluoro tapered ürünler yapılabilirdi.Çünkü fluorocarbon kaynaştırılabilen bir materyaldir ve bu yüzden kaplamalı ürünleri mevcuttur.

İlerde belki yapılır ama henüz yapılmadı, bu meseleyi firmaların ” illaki öne  lider kullanacaksın” kati düşüncesinden öte kişisel kullanıma bıraktıklarını düşünüyorum. Yani lider kullanmadan olmaz diye bir düşünce doğru değildir.…

 

Sonuç olarak  ben ” gerektiğinde ” lider kullanıyorum.

İp olarak sürtünmeye çok dayanıklı olan daiwa tournament 8 braid’i lidersiz direk olarakda kullanabiliyorum.Hiçbir lider düğümü diğeri ile aynı çekerde olamaz el melekesidir yanılır. Güvenemediğim için sağlamlık ve görünürlük arasında eğer ne vuracağı belli olmayan bir yere gitmişsem sağlamlığı tercih ediyorum.

Yada bu konuyu biraz açarsak; bizim denemelerimizde her yapılan düğümün ayrı değerler vermesi bir ortalama tutturmamızda problem oldu.Lider düğümünü her zaman düzgün oturtamazsınız, bazen fiyasko ile sonuçlanabiliyor.Birde işin  içinde misinanın kalınlığı düştükçe ipin misinayı kesmesinin kolaylaşması ayrı bir durum.Şunuda unutmamak gerek, örneğin 0.40 mm lider kullanırken misina klipsten değil birleştirme düğümünden kopacaktır.Mahin, albriht, double albright hepsinin kendi düğüm çekerlerinden bu bölgedeki güç % 10 düşük olacaktır buna emin olun.

Bir lider yaptığınızda iki düğüm vardır birisi klipse attığınız düğüm, diğeride birleştirme düğümünün olduğu bölgedir.

Birbirine uyumlu ip ve fluorocarbon lider yaptığınızda örneğin; 0.15mm – 0.20 mm arası kalınlıkta iplere yapılan lider düğümlerinde fluoroda 0.40 mm kalınlığa çıkılana kadar kopma  lider düğümünden gerçekleşiyor ve bu değer ipin normal çeker değerinin %60 ına kadar düşüyor.Bunun sebebi ipin fluoroyu kesmesi.

Ancak 0.40 mm liderin üzerine çıkıldığında ip misinayı kesemiyor ve çeker değeri ipin normal çeker değerine doğru yada misinanın klipsteki düğüm çekerine doğru gidiyor ve inanılmaz bir oranda yükseliyor.

İşte bu yüzden 0.40 mm nin altında lider kullanırken doğru işlerde kullanmaya dikkat ediyorum.

Genelde ise örneğin; önümde keskin bir kaya seti varsa bu durumlarda kesilme olmasın diye  fluoro 0.43 – 0.45 arası kısa bir lider olarak kullanmayı tercih ediyorum. Fluorolar nylon a göre bildiğiniz üzere daha düz duran bir meteryal gerdirdiğinizde düm düz olabiliyor.

daiwa-tournament-8-braid_388_1

Gece lider kullanımı benim çok algıladığım bir olay değil, sahtede daha çok görülebilsin diye limon renkler tercih ediyoruz ama balığın 0.18 mm koyu renk bir ipi göreceğini düşünüyoruz…..Kum meraysa kullanmıyorum..

Ayrıca çok karanlık bir arka fonda dışardan sızan bir ışığın (lamba, ay ışığı)  bazen fluoroyu beyaz renginden ötürü görünür hale getirdiği az bilinen bir gerçektir.Aynı bu durumlarda dışardaki ışığı kullanmak için çakarlı sahte kullandığımız gibi bir mantıkla düşünün.. aşağıda görseli..

  1. fluorocarbon-shows-clearly-sunlights
  2. 1234253_10201952342028807_1337245647_n 548399_10201952341988806_1317514197_n

Ayrıca bölgesel olarak Karadeniz, Marmara ve Saroz’da levrek avı yapanlar özellikle bulanık suda avlanırlar. Yine daha görünür renklerde sahte kullanırlar bu durumda da ipin çok göründüğünü düşünmüyorum.Zaten hayvan avlanmak için çıktığında çok daha agresif oluyor bazen gözü hiçbirşeyi görmüyor ..

Lüferin göçü esnasında temiz sularda saldırgan olması bu durumlarda ince lider kullanılmasını gerektirebiliyor.Ayrıca bazen hafif bulanık sularda levrek avı yapıyoruz ince fluoro lider kullanabiliyoruz. Bu durumlarda 0.28 – 0.33 mm arasında fluoro lider kullanıyoruz…Bu durumlarda yine misina ince olduğundan lider uzun kullanılabilir.

$(KGrHqJHJFEFENLH6B43BREGFt))kQ--60_1

Taş balıklarının kenardan avlanılması hedeflenmiş durumlarda ise kesilmelere karşı uzun lider ve buna uygun büyük yada K halkalı kamış kullanımı avantaj arzediyor..

morethan fluorocarbon için tıklayın https://bilentyildirim.wordpress.com/2017/01/12/shore-jigging/

Bir kaç yıl önce Alman bilim adamlarının balıklar üzerinde yaptığı bir araştırmada, balıkların yem alımının fluoro’da değişmediğini, misina inceldiğinde ise yükseldiğinin gözlemlendiğini okuduktan sonra , fluorocarbonun bu iki  üç kat fiyatının insanlara dayatılmış bir ticari ürün olduğunu düşünmüşümdür  ..Belkide bu yüzden hep öküzün altında buzağı aradım ve misinadan üç kat fiyatı hakedecek birşeyini bulmaya çalıştım çok da bulamadım açıkçası..Oltacının cebinden gereksiz çıkan para beni rahatsız eder, bu yazıların temel düşüncesi zaten budur.Dünyada bu güne kadar balığın insan gözü gibi gördüğüne dair hiçbir bilimsel çalışma yapılmamışken kararı tamamen size bırakıyorum…

Ben kesilmelere karşı  kullanılması gerektiğini, ama görünürlük meselesinin biraz karışık olduğunu düşünüyorum…

 

 

saygılar sevgiler …

Güncel yazılarım için http://www.bilentyildirim.com/ ziyaret edebilirsiniz..

Konu hakkında daha geniş bilgi almak için sitemizden iletişime geçebilirsiniz.

http://www.avbaliksepeti.com/


At çek avında Lider kullanılmalı mı ?’ için 6 yanıt

  1. Ağzına sağlık hocam. Bir sorum olacak. Elimde 0,15 ip misina var spin avında lider yapmak için fc misina kaçlık olmalıdır. Teşekkür ediyorum.

  2. Güzel paylaşım hocam bir sorum olacaktı ben kıyıdan su üstü ile at çek yapıyorum 0.10 daiwa örgü misina kullanıyorum leader kullanmam şart mı kullanırsan da kaçık misna önerirsizin kalmışım biraz yumuşak esneme işime gelmiyor falza değerli yorumlarınızı bekliyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.