Shore Jigging Tekniği (shore jigging techniques)

Shore jigging

Derin kıyılardan, iskelelerden yapılan bu kıyı avcılığı, çoğu zaman kayalık zor bölgelerde yapılan bir avcılık. Olta balıkçılığının en üst düzey avcılığı olarak nitelendirilebilir. İçinde zorlu parkurlar barındıran, derin sularda ne vuracağı belli olmayan sürprizlerle dolu bir avcılık.

işin ruhunu taşıyan güzel bir shore jig avı:

Herhangi bir balığın tekneden tutulması ile kenardan tutulması arasında bence çok fark var..
Gerçek bir shore jig merasındaysan önünde koca koca kaya setleri var, balığın koparacak, kaçacak onlarca imkanı var.
Hatta ve hatta mendirekte vuran balıkla kayalık merada vuran balığın zorluk dereceside aynı değil..
Bir avda uğraş, emek, zorluk, imkansızlık ve bilinmezlik yoksa o av kolaydır.
Düşünsenize shore jigte suya bir jig atıyorsunuz, sonarınız yok orda balık varmı bilmiyorsunuz, takıntı varmı bilmiyorsunuz, neyin vuracağı hiç belli değil.
İŞTE BU HARİKA BİR BİLİNMEZLİK….

15672850_10211480460305809_5483197109740385566_n

zor bir merada yapılan bir avımız örnek:

Aslında Shore jig  belli makineler ve kamışlar ile yapılmasına karşın, bizim bölgelerimizde yapılan shore jig avlarının bazıları heavy spin kategorisine girmekte. Bu iki kavramda bizim avcılığımızın içinde yer alıyor ve  küçük ayrıntılar kategoriyi belirliyor . Aslında çok da kavram karmaşasını anlatmak yerine biz ne yapıyoruz ona bakmak daha iyi.

Shore jig malzemelerini ve shore jige geçişin yavaş olmasının sebeplerini beraber inceleyelim…

Örneğin: İşe shore jig’te kullanılan MAKİNELER ile başlayalım.

Bir kaç örnek vermem gerekirse;  Daiwa’da eski tip 3500H, 4000H, yeni LT makinalarda 5000-6000 kafa özellikli makineler, Shimano’da 5000, 6000, Okumada 55’lik kafa boyunda makineler  bu iş için en ideal kafa boyları olarak görünüyor. Bizim tecrübelerimizde; daiwa’da eski tip makianalarda 3500, yeni tip daiwa LT makinalarda 5000,  shimano’da 5000 kafa makineler ortalama 55 mm kafa boyuna sahipler, bu rakam bir çok kamışın halkalarına uyan, karışma sıkıntısı yaşanmayan bir kafa boyutu. Bunun üzerindeki kafa boyutlarında karışmalar yaşanırsa mutlak suretle ip inceltilmelidir, yada kamışın halka yapılarına bakılmalıdır ancak bu şekilde sorun çözülebilir.

15421033_10154309323778892_7539123093415882776_n

Bu makinaların en belirgin özellikleri ortalama 85-105 cm arası sarım kapasiteleri, kollarının büyük olması, dişli yuvalarının büyük olması, yani sert işler için belirgin özellikler. Bu makinelerde 60 gr bir jigi sararken kolun dönüşü ağırlaşmaz, dişli oranları yüksek  torklu makinelerdir, ayrıca dragları da yüksektir.

Tabi burada seçim yaparken en önemli husus makinenin ağırlığıdır. Makine büyüdükçe ağırlık artacaktır, firmalarda bu yüzden geliştirilen bazı hafif makineler mevcut.

Tabi  daiwa saltiga ve shimano stella gibi üst seviye makinalar  bu iş için en üst seviyede kullanılabilecek makinalar. Tabi  bir diğer taraftan shore jig makinelerinin fiyatının yüksekliği , doğru malzemeye geçişi yavaşlatıyor. Balıkçılar Daiwa’da 3000 Hızlı makineler, Shimano’da 4000 hızlı saran makineler ile örneğin torik avına gidebiliyor. Bu makineler ve yüksek atarlı spin kamışlar  kullanıldığında aslında heavy spin  kategorisinde avlanmış oluyorsunuz…

Peki bu spin makinelerinin dezavantajları nelerdir:  Bu makineler shore jig makinelerden daha hafif makineler, ancak ana dişli büyüklükleri yeterli değil. Hatta aynı modelin hızlısını aldığınızda çoğu modelde dişli oranı daha da küçülüyor. Dolayısı ile ağır jigleri sarmak daha zor oluyor ve kolunuz sararken yoruluyor.. Ayrıca bu sarımın kalitesini yükseltmek isterseniz, bu malesef  yine yüksek fiyatlı makineleri almanız gerekli. Bir diğer taraftan yüke fazla gelmeyen bu makinelerin dişli ömrü çok kısa oluyor. Ancak  Türkiye’de  bu işte çok başlangıçta olduğumuz için şu an en çok kullanılan makineler yine bu makineler.

Son dönemde örneğin Daiwa LT makina segmenti hafifliği ve kuvveti beraber sunuyor.

Ekibimizin kullandığı makinalar

güzel bir shore jig avı örneklemesi:

Burada daha sonra  değineceğim önemli bir hususu makinelerin konusu gelmişken değinmek istiyorum.Her balık illaki hızlı sarım isteyecek  diye bir durum söz konusu değil , örneğin sinarit gibi balıklar yemin daha yavaş gelmesini istiyor. Yani odaklı avlarda balığın özelliklerine göre düşük sarımlı makinelerde kullanılabilir..

13925095_10210109139583648_8717409203683405367_n

Örneğin bu videoda önemli bir tespit var:

shore jig makinaları için tıklayın. http://www.avbaliksepeti.com/SHOREJIG-MAKINELERI,LA_30-2.html#labels=30-2

SHORE JIG KAMIŞLARI

Shore jig kamışları belirgin özellikte kamışlar:

Çoğunlukla sona kadar giden çift ayaklı sağlam halkalar, atışı kolaylaştıran uzun kaymaz saplar, ortalama %83-%96 arasında karbon yapılar. Spin kamışlardan farklı olarak karbon seviyesi düşürülüp, cam fiber eklenerek  daha az kırılgan, daha esnek kaldırma kuvveti daha yüksek, yapılar oluşturuluyor.Tabi birde son teknoloji %99 karbon nano reçine yapılar var, bunlara firmalardan örnek verirsek; daiwa shore spartan, tenryu power master, xzoga shitenno, mastery, tailwalk salty shape gibi kamışların bazı modelleri  %99 karbon yapıya sahipler..

Son yıllarda Toray firmasının geliştirdiği NANOALLOY teknolojisi ile üretilen TORAYCA gibi üst düzey karbon yapılar, zenaq, yamaga, daiwa vs gibi iyi shore jig kamışı yapan birçok firmada kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile kamışlarda iki kat kuvvetli yapılar oluşturabilmektedir..Shore jig kamışlarının üzerinde kuru drag değerleri verilir, bu ortamala 3kg-10kg arası en çok tercih edilende 4kg -8kg kg arası kuru draga sahip kamışlardır. Ayrıca ortalama %20 firmalara bağlı olarak değişen bir yukarı doğru drag opsiyonu vardır..

15697396_10211422579498825_1136818227831655573_n

Bu kamışların üzerinde maximum atarları yada atar aralıkları yazarken beraberinde kullanacağınız ip kalınlığının aralığıda PE değeri olarak mutlak suretle yazar. Bu aralık genelde 1PE – 6PE arasındadır. Kamış atarı yükseldikçe ip değerleri yukarı doğru çıkar. Yani esnek kamışlarda karışma sıkıntısı olmaması için kamışın belirttiğinin üzerinde kalınlıkta ipler kullanılmamalıdır. Bu kamışlarda önemle belirtmek istediğim,  K tipi halkalara sahip olan shore jig kamışlarının karışmayı ciddi oranda azaltmasıdır.

Ayrıca daha kalın pe değerde iplerin kullanılmasına olanak veren ilk halkası ters (Reverse Guide) kamışlarda, daha ağır sahtelerin atımında ve kuvvetli balıkların dikey mücadelelerinde yarar sağlamaktadır. İpin yan çeperlere çarparak hız kaybetmesi önlenmiştir.

Son yıllarda farklı sistemlerde kamışlar da kullanılmaktadır.Örneğin Zenaq firmasının çıkardığı RG guide system mikro tip halka sistemi, mesafenin uzadığını, karışmaların azaldığını ve rüzgarlı havalarda daha rahat atış imkanı sağladığını söylemektedir. Ayrıca Aynı modeller de K halka olarak da satışa devam etmektedir.

Ancak 100 gr max atar olan kamışlarının dahi max pe değerinin 3pe olması ilginç., aynı K dizilim başka firmalarda 4.5 PE-5 PE değerine kadar veriliyor. Örneğin karşılığında Tailwalk firması, max 100gr atarlı kamışlarında 30mm K tipi ilk halka büyüklüğü ile size 5pe bir ip kullanmanıza müsaade ediyor. ( 2021 YILINDAN sonra 100 H atarlı kamışlarına zenaq max 5 pe yazmaya başladı, buda benim doğru yönde düşündüğümü gösteriyor.) Bence K halkalar daha yüksek pe değerinde kullanılabilir .Aynı firma K halkayı yıllardır bırakmadı madem o daha iyi neden sadece ona geçmedi. Yada diğer shore jig firmaları neden geçmedi, patent olsa diyelim mutlaka başka firma buna benzer halka yapardı . K halkalarla karşılaştırılan bir RG halka  mesafe videosu  fujinin sitesinde yok, bunlar kafama takılan sorular. Ayrıca offshore casting moddellerinde daha yüksek atara geldiğinde K halkaya geçerek en iyi mesafe kamışaları olduğunu söylüyorlar bana bu bir çelişki gibi geliyor.

Rg tip halkaları tork kuvvetini arttırsın piyasada öne geçsin diye yaptılar yıllardır var, bunların bence Pe değerleri düşük. Çok halka koyarsan kamışın dragı artar, ama büyük halka kullanamazsın çünkü ağırlık artar. Surf te low rider halkalarda rüzgârdan etkilenmesin karışma yaşanmasın diye ama, ince ip için yapılıyor bunlarda 5 pe atan 3metre surf kamış varmı o halka tipinde, ben hiç görmedim.

Buradaki önemli bir çekincem 3-4 metre uzun bir lider kullanıldığında  fluoronun o halkalardan nasıl geçeceği olacaktır. Bunu bizlerde deneyerek göreceğiz ve yazımıza ekleyeceğim.

Bu tip kamışlarda, Japonya’da üretilen Pe değerleri orjinal ince ve kaygan ürünler tam anlamı ile Türkiye piyasasına henüz girmemekle beraber, Amerikan, Avrupa kalın ipler sektörde hala geniş bir yelpazede bulunmaktayken karışma sorunları çıkması muhtemel olacaktır.

Shore jig kamışları kendi atar değerlerinin üzerinde ağırlık atabilirler opsiyonları yüksektir. 250 grama kadar atarlı shore jig kamışı olsa da, önemli olan jig firmalarının shore jig yemlerini genelde 80-100 grama kadar yapıyor olmalarıdır, ortalama aralığı belirleyen budur. Yani yüksek atarlı yapılan kamışlar genelde dikeyde kullanabilen yada popping için kullanılmak üzerede üretilirler. Shore jig kamışları genel anlamda daha yumuşak yapıya sahip olduklarından mümkün olduğunca bir kademe daha yüksek atarlı kamışları almayı tercih edin. Bu sayede karışma sıkıntınız düşecek, balığı dipten sökebilmek daha rahat olacaktır.

15542132_10211326032325206_3363977629342253791_n

Shore jig kamışlarının genel boyları  2.74cm – 3.23 cm arasıdır. 3.96cm’e kadar çıkan, 2.58cm’e inen boyları mevcuttur. Ancak shore jig kamışlarında belli bir kamış ağırlığının üzerine çıkılmadan, mümkün olduğunca uzun kamış tercih edilmelidir. En ideal seçimler , 2.96cm-3.05cm boylar ideal boylardır..

Yüksek kayalıklar size uzun kamış kullanımını şart koşar,  jigleri derinden getirmek için kamışı suya yakın tutmak önemlidir. Boy ne kadar fazla olursa o kadar mesafe elde edersiniz, tabi burada kamışın ağırlaşacağını hesaba katmalısınız ve buna göre kamış seçmelisiniz.

Uzun kamışlarda  bir diğer avantaj, makine yatağına uzaklaşan ilk halka sayesinde karışmanın azalacağı dır. Kafa çapları büyük makine kullanıyorsanız ve karışma sıkıntısı yaşıyorsanız uzun kamış kullanımına geçin, ilk halka makine yatağından uzaklaştığı için sorun çözülecektir.

Tabi shore jig kamışlarının bu genel özellikler beraberinde fiyat yüksekliğini getirir. Bu kamışlar bu kuvvetlendirilmeler yüzünden en iyi şartlarda 220 gr ve yukarısında ağrılıklara sahiptir. Fiyatları minimum 700 tl ve üzerindedir.

Shore jig kamışlarına örnekler verirsek;  Daiwa jig caster mx, Major Craft KG Evolution, Zenaq Mutos, Palms Shore Gun, Tenryu Power Master vs. Tailwalk salty shape, YAMAGA BLANKS vs.

Shore jig kamışlaının yüksek fiyatları Türkiye’de geçişi zorlaştırıyor ve kişiyi yüksek atarlı heavy spin kamışları almaya yöneltiyor.

Buna makinede olduğum kadar karşı değilim, sonuçta bu kamışlarda yaptığımız denemelerde iyi veriler elde ettik. Örneğin Balzer edition 45-105 atarlı kamışta 5kg ‘a yakın kuru drag değerleri aldık. Bununla beraber bu segmentte 210 gramlarda uzun ve hafif kamışlar kullanabiliyorsunuz. daiwa procaster game gibi daha uygun çözümler var. Örneğin Saroz’da yapılan torik ve sinarit avlarında bunlar çok yeterli kamışlar..

Heavy spin kamış ile yaptığım bir avdan güzel bir sinarit:

Burada yine eklemem gereken bir bilgi var; avlarınızda sıklıkla sahte kullanıyorsanız kamışın en uç halkalarının birbirine yakın olmasına ve karışmaz halka olmalarına dikkat edin. Aralıklı olursa sahte atarken uca devamlı bir takılma söz konusu olabilir.Firmalar atar değerlerinde Jig ve Plug yani ağır sert sahtelerin atar değerlerini ayrı verirler ve plug değerleri jig değerlerinden düşüktür. Bunun sebebi ; sahtenin jige göre hacmi geniş olup, atış esnasında  daha fazla hava tutması ve kamışa daha fazla yük bindirmesidir. Bununla beraber sadece Plugging modelleride mevcuttur, Bu modeller  sahte atımına daha uygun şekilde  imal edilirler, daha yumuşak yapıdadırlar..

15283966_10211188581529022_3801637670384649705_n

shore jig kamışlarına örnekler için tıklayın. http://www.avbaliksepeti.com/SHOREJIG-KAMISLARI,LA_22-2.html#labels=22-2

Burdan nasıl bir İP (braid) kullanmamız gerektiğine geçelim..

Bu konuda çok fazla deneme yaptığımız söylenebilir. Aslında burada öncelikli mesele kamışın üzerinde yazan PE değerlerinin ortalamasını  kullanmaktır. Biz 0.22 daiwa j braid , 2pe-3pe  daiwa tournament ve 2.5pe-3pe aralığında saltiga  ipler kullanıyoruz. Palomar ve Uni düğümlerinde lidersiz 12-14 kg düğüm çeker değerleri elde edebiliyoruz.

İp kalınlıkları sistem olarak baktığınızda 0.20-0.26 yani 2 PE-3 PE arası çok yeterli görünüyor.

ip misina modelleri için tıklayın. https://www.avbaliksepeti.com/kategori/ip-misinalar#labels=43-2,388-3

Tabi shore jig avlarında lider kullanmak zorundayız..

Özellikle sinarit , sarıkıuyruk gibi balıklar yakalandığı anda bir kayaya girmeye proglamlanmış balıklar ve fluorocarbon liderler bu iş için ideal. Tabi sonrasında öne bağladığınız liderin kalınlığı ve çekeri önemli bir konu, fluorocarbon liderlerin çekerleri ipe göre düşük.

Yaptığımız denemelerde ;  0.47 mm Daiwa morethan fluorocarbon ile, 0.22 j braid, 0.20 tournament ip kullanarak, fg ve mahin düğümünde  10.5 kg düğüm çekeri aldık.

Makinelerin dargları 8-10 kg maksimum ortalamada iken, kamışların dragları ortalamada opsiyon dahil 6 kg kuru kaldırma kuvvetinde iken bu zaten çok yeterli bir değer.

Lider seçimlerimizde 0.47 , 0.52, 0.57 mm gibi kalınlıkta fluorocarbon liderler kullanıyoruz. Kalınlığı meranın zorluğuna göre belirliyoruz, ama mümkün olduğunca ince kullanarak görünmemesini sağlamaya çalışıyoruz.

önemli bir video mutlaka izleyin:

Fluorocarbon seçimleri için tıklayın. http://www.avbaliksepeti.com/Fluorokarbon-Misinalar,LA_45-2.html#labels=45-2

JİGLER:

Kullanılan jiglere geçerken, bunları genel kategorize etmek yerine yaşanmış tecrübelere göre belli sınıflara ayırmayı tercih ediyorum.

2017-01-10_16-29-101

JİGLER

Hafif Jigler (20gr-35 gr)

Öncelikle kullandığımız en hafif jiglerden başlamak istiyorum..Bu jigleri genellikle  yaz başında Saroz’da uskumru, kolyoz, istavrit, melanur, zargana avlarında kullanıyoruz…

En önemli özellikleri; münkün olduğu kadar ağır ama bir o kadar küçük yapıda olmaları..

ima gun, maria mucho lucır, hayabusa jack eye shot

15326475_10211188569128712_4187077509228440522_n15338838_10211188578048935_6766464202608220413_n15327261_10211188573128812_8717647560310422298_n

xesta jigler ile yapılmış güzel bir av:

Uskumru ve kolyozun altı pembe jigleri tercih ettiğini net olarak söyleyebilir bu sizinle paylaşmak istediğimiz bir tecrübe…

15230787_10211188569488721_8341370470972832785_n

Yine burada önemli bir eklemeyi yapmak istiyorum. Bu jiglerin arkasına decoy 4 lü iğneleri kombine ederseniz balık kaçırmayı çok aza düşürürsünüz. İstavritin ağzı  yumuşak iğneden düşüyor, bu yüzden 4 lü iğne ve kepçe kullanımı balığı düşürmenizi engelliyecektir..Ama tabi bu iğneler zayıf , yazılı avında kullanmayın.

Orta Ağırlıklı Jigler (40gr-60gr)

Bu gramaj aralığında kullandığımız jigler özellikle sinarit avlarımızın temelini oluşturuyor.

15673012_10211422579138816_8309623961725774695_n

Jig modellerinin hafif olanları ağır olanlarından her zaman daha iyi yüzüyor. Bu yüzden mümkün olduğunca eğer akıntı yoksa ve çok derin yerde atmıyorsak 30-45 gr arası jigleri öncelikli tercih ediyoruz. Çünkü sinarit için daha yavaş jig yüzdürmeyi doğru buluyoruz, bu yüzden modellerin 60 gr larını geçmiyoruz ve markaların shore slow jig özelliğinde olanlarını tercih ediyoruz…

Ayrıca Sinarit balığının genel kanıda sarı kırmızı renkleri tercih ettiği doğru bilgi ise de, biz naturel renklerinde çok başarılı olduğunu bizzat gözlemledik..

kıyıdan yaptığım güzel bir sinarit avım:

Sinarit için hedeflenen avlarda özellikle jiglerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda küçük bir bilgi vermek istiyorum.Sinarit genel olarak dipten yem alan bir balık orta suda avı zor. Bu yüzden jigi dibe indirdiğinizde 10-15 defa makinayı sarıp jigi tekrar aşağı bırakın bu sizin avcılığınızı arttıracaktır. Shore slow jigler dibe indirildiğinde yukarı uzun çekişler yaparak kullanılabilen jigler, mutlak suretle  bu şekilde aksiyon vermeyi  ihmal etmeyin.

Tabi bunu yaparken aşağı düşüşü yan göstererek inen jigler işte tam burada önem arzediyor.Jiglerin özelliklerinde aşağı nasıl düştüğü çok önemli bir konu buna dikkat edin . Yüzerek inen, yan gösteren jigler burada daha avantajlı, bu avantaj torik avlarında da geçerli..Jiglerin kendi özelliklerinde jerk yaptığınızda nasıl aksiyon verdiği belirtilir. Ancak devamlı jerk yaparak çekmek yerine, arada balığın jigi yakalayabilmesi için düz sarım yapın..Aralarda jerk, aralarda düz sarım normal kuyruk aksiyonlu jigler için ideal sarım şeklidir..

Ağır Jigler ( 60gr ve üzeri )

Özellikle akıntının olduğu derin bölgeler, patlak hava, ileri atmanın gerektiği durumlar, hızlı sarımı seven balıkların avlanmısının hedeflendiği durumlarda kullandığımız jiglerdir.

Jiglerin boyutu büyüdükçe avcılığı azalır ve aksiyon alabilmesi için hız gerekir.Bu jiglerin sürekli kullanımı kuvvetli makinalar gerektirir. Ayrıca Torik gibi balıkların avında daha küçük yem seçimi önemlidir, bu yüzden bu gramajlarda mümkün olduğunca slim yemler tercih edilmelidir.

yazılı avımızdan güzel bir video:

Bu jigleri genel anlamda patlak havalarda ve derin bölgelerde kullandığımızdan özellikle daha görünür  renkleri, glow ve pembe ağırlıklı renkleri tercih ediyoruz. Bazı zamanlarda akan sularda ve daha derin yerlerde 100 grama kadar çıkıyoruz..

Torik gibi akya ve sarıkuyruğun yanı sıra lambukanın da mavi pembe renklere olan ilgisi net olarak tespitimizdir.

Jiglere örnekler için tıklayın. https://www.avbaliksepeti.com/kategori/jigler#labels=38-2

Genel anlamda tüm jiglerin arkasına single iğne koymayı tercih ediyoruz. Bu ona doğal bir kuyruk aksiyonu sağlıyor.Ayrıca single iğneler yan gözleri sayesinde ot almıyorlar yere ilişiğe takılmıyorlar.Eğer zeminden eminseniz üçlü iğnede kullanabilirsiniz ancak metrelerce atıp bir ot alsa boşa çekip sarmış olursunuz.

Arka single iğnelerin avcılığı mükemmel ağız girmese mutlaka bir yerine takılıyor:

Asistler:

Üst asistlerde ise bir çok kombinasyon kullanmamıza rağmen öne çıkan bazı bilgiler mevcut. Torik- yazılı simli asistleri kesinlikle öncelikli tercih ediyor bu net bir tespitimizdir.Ayrıca ikili asist kullanmamıza rağmen çoğunlukla jigin aksiyonunu bozmamak için tekli asistler kullanmaya çalışıyoruz.

Zaman zaman üst asistlere küçük kalamarlar ilave ederek avcılığını arttırıyoruz. Ancak bu ekleme mesafeyi kısalttığı için 60 gr ve üzeri jiglerde kullanılmalıdır.Bu montaj avcı balık tarafından, küçük kalamarı yakalamaya çalışan küçük bir balık olarak algılanıyor.

asistlerin kullanımı ile ilgili çok net bir video:

klips-solid seçimi ile ilgili güzel bir video seyretmenizi tavsiye ederim:

Jig Minnow

Bu kategori balık şeklinde belli bir ağırlığın üzerindeki yarı jig yemleri kapsıyor…

Bu yemlerin İkinci bir özelliği her derinliği tarayabilmeniz ve balık formuna yakın bir görüntü olması. Bu sahtelerin çekimi sırasında jerk yapmanız mutlak suretle yararlı .

Shore jig avlarında kullandığımız olmazsa olmaz bazı sahtelerimiz var.Bu sahteler naturel renklerden seçtiğimiz ve tecrübe ettiğimiz birkaç önemli sahte.Bu segmentte kullandığımız en öne çıkan sahteler Daiwa shoreline shiner  125 S-DR sardine ve Shoreline Shiner  Z 120 back black flash , Z 120 Ayu rengi sahtelerdir..

?

?

Bir çok balığın bu sahtelere doğru derinliklerde kullanıldığında rağbet etmesi doğal bir süreç:

screenshot_2016-12-07-10-28-201

screenshot_2016-12-03-00-13-281

Zaman zaman kıyıdan silikon kullandığımız merlar dahi bulunuyor:

Herkese sevgiler…..


Shore Jigging Tekniği (shore jigging techniques)’ için 72 yanıt

 1. Öncelikle super bir yazı olmuş,elinize saglik sormak istedigim birkac nokta var. Devamli gittigim avlak bolgem 5-6 metre derinliginde, bu yuzden 25-35gr jigler daha uygun olur degil mi? Ayrica ima gun ve mucho lucir icin nasil bir aksiyon uygulamaliyim ? Devamli ziplatip dipletmek mi? Düz cekiş mi? Emin olamadim lutfen bu 2 sahtenin kullanim teknigi ile ilgili bilgi verirmisiniz? Simdiden Tesekkurler.

 2. Tüm yazılarınızı zevkle okuyorum emeğiniz için teşekkürler.Bazı bölgelerde şuya girmek gerekiyor bu sebeple neopren çizme konusu gündemimde bazı modeller de bot tulum şeklinde ve bu botlar tulumdan bağımsız olduğundan suyun vücuda teması kış günü pek sağlıklı olmayacaktır.Bu konuda bilgi tavsiye ve gerekirse marka model seçimi için bir yazı kaleme almanız mümkün mü sayın YILDIRIM.Her bütçeye uygun fiyat/performans açısından.Alt orta ve üst segment olarak.Teşekkürler..

 3. Merhaba Bilent bey, shore jig kategorisine 125 S-DR sardine modelinide aldınız. Bunun nedeni ne acaba ? Birde benim makinem shimani exage 40 fd. 25-50 gr arası jiglerle shore jig yaparkende kullanıyorum. Sizce makineme zaman icinde bir zararı olur mu?
  Tşk.

  1. makinen biraz yıpranır özellikle 50- ve 60 gr atarken, s-dr 2 metreden gelen her balığı tutabilen bir sahte mesafesi 80 metre..

 4. Merhaba,

  Yazınızı okudum. Ayrıntılı çok güzel bir yazı olmuş. Shore jig için daiwa bg 4000h almayı düşünüyordum. Yazınızı okuduktan sonra acaba 3500 mü alsam diye kararsız kaldım. 2 numara daiwa j-braid x8 ipekle kullanmayı düşünüyorum. 40lık kafayla karışma yaşar mıyım acaba(kullandığım kamış daiwa jig caster 50-120)?

  Teşekkürler

 5. Yazılarınızı takip ediyorum bilent bey.çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz.
  Major craft crostage 962mh 40-80 atarı var.genelde 60 gr.sahteler kullanıyorum ama kamış çok sert geliyor.aksiyon zor veriyorum.
  20-60 gr atar aralığına mı geçsem karar veremedim.bölgede genelde derinlik 20-30 metre.teşekkürler

 6. Selam Bilent bey,
  Jigpara shore slow jiglerde 2 önde ve 1 arkada olmak üzere 3 igne var. Bu sekildemi kullanalim yoksa arkadakini cikarmakta fayda var mi? Ayrica sinarit icin en etkili rengi size gore hangisidir?
  Tsk.

 7. Sayın YILDIRIM
  Yazılarınızı zevkle okuyorum emeğiniz sağlık 35 senedir at çek spinle ev yapıyorum bir kaç senedir Shore Jigg merak sardım Shimano twin pover sw 5000 xg makine aldım makineyi yurt dışında getiren arkadaşım bana hediye olarak Shimano Dialuna XR S906M 2.90cm 8-42gr kamış getirmiş bu takımla Shore Jigging yapabiliriyim. Teşekkürler..

 8. Bilent bey selam. Uygun fiyata okuma raw 2 40 ‘lik bir makine buldum. Spinin yaninda Shore jig icinde kullanmak arzusundayim. Sizin gorusunuz? Makine yeterli guce ve yapiya sahip mi? 20-60gr arasi jig kullanilacak.

 9. Bilent bey selam
  Yine ben::) bu kamış SHIMANO SPEEDMASTER AX 2,70 -H- POWERGAME Shore jig uygunumdur. uygun ise kaç gr jigler kullanmalıyım. Teşekkürler..

 10. Bilent Bey,
  Öncelikle güzel makaleniz için teşekkürler.
  Shore jig’e başlamayı düşünüyorum. Elimde Shimano Heavy Duty Spin 300 cm, 30-80 gr kamış ve Twin Power 4000XG makine var. Bu ikisini kullanabilir miyim? Uygun derseniz ikinci sorum da, bu kamışı hafif (~30 gr) jiggler için de kullanmak mümkün mü?
  Çok teşekkürler

  1. aslında 5000 makina olsaydı olabilirdi kamışla 60 gram atarken zorlanıcaksınız hava çok patlak olursa 80 gramda kullanıyoruz buda zor olucak..

 11. Bülent abi kolay gelsin,
  öğrenci oldugumdan durumlar patates elimde okuma azores-40 shimano catana 270H 20-50g atarlı set var bununla 35 gramlık jigleri kullanabilir miyim?malum kamış baya alt segment shore jig yaparken bir sıkıntı cıkarır mı acaba merak konusu
  400-450 tl ye kadar bir kamıs önerin var mıdır? mesela savage gearın mpp serisi beni idare eder mi
  bu arada makineyi degiştiremem sadece kamısı yenileyebilirim

 12. Selam Bilent bey,
  daiwa em ms 4000h makinem için shore jig kamışı arıyorum,bütçem kısıtlı olduğunda daiwa procaster game 2 270 30- 120 yada 300 60-120 almayı düşünüyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim,yada uygun fiyatlı shorejig kamışı önerirmisiniz maksimum 400tl.,bazen kıyıdan bazende iskele üzerinden avlanacağım.30 40 60 ve çok dalgalı denizde 80 gr jig kullanmayı planlıyorum,avlanacağım bölgeler 1. derinliği 2 metreden başlayıp artıyor 2. 4metreden başlayıp artıyor 3. iskele ise kıyıdan başlayıp yaklaşık 100 metre kadar içeriye gidiyor iskelede genelde palamut,torik, akya, sarıkuyruk, lambuka gibi balıklar avlanılıyor.

 13. Slm Bülen bey bu yıl 9 metre ahşap tekne aldım amatörce başlayıp biraz daha tecrübe sahibi olmak istiyorum teknede Jig yapmak için ilk adımda hangi malzemeyi tavsiye edersiniz elimde shimano exage 6000 var is görür mü görürse kamış tavsiyeniz ne olur tşkler

 14. merhabalar .
  ilk sorum
  ben de shimano nasci 5000 mi stradic 4000 mi shore jigte kullanıp verim alabilirmiyim kamış olarak da savage gear mpp 2,70 90 gr veya 120 gr düşünüyorum avlandığımız bölge falezler altı genelde kayalık hedef balık sinarit kuzu ve torik jig olarak savagear ın 28 gr zebra glowlar ve jigparanın 30gr ve 40 gr zebra glowlarını aldım sarım nasıl olmalı
  2. sorumda bizim merada oldukça zargana tral ve melanur var bunları en çok hangi model ve gr jigle yakalayabiliriz.
  ve sarım nasıl olmalı

 15. Bilent bey merhaba öncelikle bilgi ve tecrübelerinizi bilindiği gibi ticari kaygının ön planda olup,çoğu satıcı ve alıcının bilgisiz olduğu ortamımızda bizimle paylaştınız için teşekkür ederim.Shore jig konusunda bilgili değilim yazılarınızı okuyup yeni araştırmaya başladığımı söyleyebilirim.Size danışmak istediğim iki konu var.Birincisi alışveriş yaptığım firmada İstanbul ve civarında shore jig disiplinin pek geçerli olmadığını söylemişlerdi bu doğrumudur.İkinci konu ise pek gündemde olmayan İtalcanna markasının üç ürünü var,sitelerindeki açıklamalar bence yetersiz bu disiplin için uygumudur siz inceleyebilirmisiniz.
  İtalcanna acquarius 2,70mt / 20-50gr. 0,25 parabolik aksiyon geçiyor İtalcanna acquarius 3mt / 40-100gr. 0,50 aksiyon geçiyor İtalcanna magıster 2,60mt / 30-80gr. Fast aksiyon geçiyor. Her üç üründe yüksek modüllü karbon alaşımdan üretilmiştir diye anlatılmış.

  1. Hayır istanbul cevresi saroza gidiyor bogazda bile kullanan var torige..
   O ürünler heavy spin kamış shore jig kamisi değil

 16. Merhaba Bülent Bey, makiana shimano exace 4000 ve kamış da yine exage 2,70 20-40 atarlı . 30 gr jigler ile shore jig yapabilir miyim ? birde Daiwa Samurai Jig HD 30gr sago ping glow ve zebra glowunu almak istiyorum bunlar lüfer ve palamut için uygun mudur ? tavsiye eder misiniz? şimdiden çok teşekkürler

 17. Bülent Bey Merhaba , jig caster 90M kamışa , hangi makineyi , hangi misinayı önerirsiniz. Marka , model konusunda önerinizi rica ediyorum. Ayrıca elimde hiç kullanmadığım Okuma Trio 40S makine mevcut iş görürmü acaba.

  1. 40 s biraz zayıf kalır dislisi sorun cıkarabilir.Daiwa 3500 olmalı makina kamıß ćok sert ve uzun değil ipte 2 pe yi gećmemeli ve saģlam.olmalı 05495491510 dan arayın izah edeyim

 18. Bilent Bey Merhaba ,
  Verdiğiniz bilgileri ve tuttuğunuz balıkların fotoğraflarını görünce belgesel izlediğimi düşündürtüyor. İleride torunlarınıza bırakacağınız anılar ve bilgiler veriyorsunuz, bu bilgileri paylaşarak da hepimizi aydınlatıyorsunuz. Tebrik ederim.
  Benim sorum şu, boğazda shore jig düşünüyorum. Elimde savage gear Predator 274 cm 90 g kamış ve Shimano Sedona 3000 ya da Daiwa Procaster 4000 makineler var . Hangisi işe yarar ? Ağırlık olarak kaç gr jig kullanmalı ve hangi marka jig tercih etmeliyim ? Boğazda akıntının az olduğu cepleri mi yoksa boğazın ortası , kanalı mı taramalıyım?
  Teşekkürler

  1. Sakin yerleri tercih etmen gerekli, ki bu yıl torik alındı bu şekilde boğazdan.4000 daiwa kullan karıßırsa kamısın ilk halkasının yakın olmasından karışacak o zaman 3000 shimanoya geçersin.Aslında tam ikisinin arası lazım yani 5000 shimano yada 3500 daiws

 19. selamun aleykum
  daiwa jigcaster mx96 10-60 gr shimano biomaster 5000 makine ve kamış kombinasyonu uygun mudur? birde bununla 60 gr jigleri atmak uygun mudur? son olarak daiwa tournament 0.20 örgü kullanıyorum ve elimde gosen 42lb 0,52, shimano 30lb 0,47 FC var hangisini lider yapayım ve lider uzunluğu ne olmalıdır. saygılar

  1. 60 ayarlı kamış 60 atarsan sıkıntı olabilir yeri gelicek 80 atman gerekicek.Liderde gosen de shimano da kullanabilirsin iki kalınlıkta uyar..Bu takımı almadıysan bu fiyatlarda daha güçlü seçeneklerde var

  2. bunlar var almıştım kamış mı zayıf kaldı sadece ne önerirsiniz

 20. Bülent abicim verdiğin bilgiler çok güzel, teşekkür ediyorum. Benim sorum şu, okuma c force 20-60 atarlı kamışım, daiWA ec4000 kamışım var. Çanakkale’de Yaşıyorum lâkin 1 seneden beri kullanıyorum ne, lufer, ne levrek alabildim..
  Levrek için ,kendo 125 f limon, saveger limon beyaz 20 gr kullandım.
  Lufer, uskumru için strike pro jig 769 153’lü kullandım. Yukarı aşağıya sardım olmadı, düz çektim olmadı. Makina kamış mı uyumsuz, çekim hızı mı uyumsuz anlamadım. Nerede hata yapıyorum ,özellikle jig leri dibe indirip düz mü çekeceğiz.. Bana yardımcı olursanız çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.. Şimdiden Teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı işler..

 21. merhaba Bülent bey…
  Shore jig ile ilgili bilgi almak için yazınızı okudum. Fakat ne yazık ki yazınız birçok yanlış bilgilerle dolu olduğunu gördüm. Kamışların karbon oranları, 4000-5000 lik makineler, kamışların adları, kamışların ilk halkaları….. yani ne desem bilemedim. O kadar çok hata ve yanlış var ki ! Lütfen araştırıp, okuyup, test edip yazın. Binlerce hobidaşımızı yanlış yönlendirmeyin.
  Dünyanın en iyi shorejig kamış markaları olan Zenac, Xzoga, Tailwalk manbika’nın ilk halkaları son derece küçüktür. İp karışma problemini tamamen kamış halkalarına ve makine kafa çaplarına neden bağlarsınız ? Zenac’ın mühendisleri bu işi bilmiyor mu yoksa ?
  Yapmayın..! Lütfen yapmayın. Siz en iyi bildiğinizi yapın. Balık tutun. Makale yazmak, sırf balık tutmakla olmaz Bülent bey..
  Eleştirilerim içinde lütfen darılmayın

 22. Kamış karbon oranları hakkında bana söyeleyecek bir lafinız varsa önce iyice blogu okursunuz ondan sonra bilgimi sorgularsınız.Okusaydınız kamış materyallleri ve kamışlarda yorgunluk adında bu ülkede yazabilecek bir adam dahi olmayan içinde en son teknolji karbonların ve reçinelerinin anlatıldıģı ćekme dayanımlarına kadar formüllerine kadar yazdığımı görürdünüz.
  Makina jarbonunda 4000 5000 konuşmalısınız, herkesin anlamasını istiyorsanız herkesin dilinden yazmanız gerekir öyle her yazı ağır teknik yazılmaz…Makinalar hakkındaki bilgimi sınamak ićin daiwa makina özelliklerini okursunuz bakarsınız bilgime.
  Zenac ve xzoga ya gelince bu yazıyı yazarken en baz aldıgım iki markadır bence siz biraz bu markaların nasıl kamış yaptıklarına modellerine göz gezdirmeniz gerekli.
  Haa gelelim manbikaya konu adanadan olunca mesele galiba bu ..Bunları Türkiye’ye getiren distribütör sevgili Özgür samimi arkadasımdır.O bile bana manbikanın ilk halkasının 4000 daiwalarda sorun yaratacağını söylediğimde cevap verememişken neyi anlatayım ben.
  Bu blogda biraz araştırırsanız kamıs halakaları, tüm dünya markaları olarak anlatılmıs buraya gelmeyen hiç görmediklerinizde yazılmıs ve anlatılmıstır.Orada fuji nin bunu nasıl hesapladığını sayfalarca anlatan adam bunların tersine bir düsüncede olabilirmi.Bende tailwalk kullanıyorum ama salty shape, çünkü ilk halka makina yatağına uzak ve büyük çünkü benim makinam 4000 daiwa ve buna uygun..
  Ben şimdi size güzelce anlatıcam umarım kapalı gözlükle kötülük olsun diye yazmamıssınizdır bu yazdığımı dürüstce irdelersiniz.
  Siz hić manbikanın üzerinde yazan pe değerine baktınızmı, sonra gidip salty shape in pe deģerlerine bir bakın.Bu pe değeri atabileceģiniz ipin kalınlıģını belirler, salty shape daha kalın iple kullanılabiliyor.Bu daha kalın ip karısmadan halkalarından geçiyor demek.Kamış Firmaları bir makina markasına göre kamıs yapmaz. Daiwa 3000 kafa 53mm geliyor shimano 4000 kafa 50 mm geliyor ..Sen burda kendi makinanın kafasından çıkan boģumun büyüklüģüne göre halka seçersin.
  Kamıslarda bir hata var kimse demedi ki, adamlar bunu üstünde ip kalınlığı vererek belirtmiş zaten.Ayrıca halka küćük olabilir ama makina yatağına uzaksa kurtařır yada sert karakterdeyse yine karısma sorunu yasamayabilirsin..
  Ama siz 3 pe ip kullanmak isteyip 1.5pe-3 pe arası ip tavsiye edilmiş bir kamış ile 3 pe ip kullanırsınız karısma yasarsınız.
  Burda kamıslarda bir problem yok bizlerde bilgi eksikliģi var.Benim dedigimi iyi anlamanız için Daiwa kataloģuna girin, shore jig kamıslarının giriş ve çıkıs halkalarının ćapları katalogda verilir, ki düsünün bu ne kadar önemli.Kamıslar sertlestikce ve halka çapları büyüdükće pe değerlerinin yukarı gittiğini göreceksiniz. Bana büyük markalar aptalmı dediniz şimdi ben size sorayım bu markalar aptalmı..Ben bu işi yapıyorum bu benim mesleģim ve bu kamışları kullandım yada kullanan yakın arkadaşlarım var.Siz eģer satıcı değilseniz bizim kadar tecrübe etmenize imkan varmı sizce….Yazdıklarımın hepsi doģru kötü kamış yok bilinćsiz kullanıcı var…Lütfen karşınızdakinin yazılarının tümünü okumamısken bir yazı ile bilgisini kafanızda bir yere koymayın.

 23. Bülent Bey, verdiğiniz bilgiler çok güzel. Türkiyede bukadar ürünü inceleyip deneyip özellikleri ve kullanımı hakkında bilgi veren nadir kişilerdensiniz. Bunun için size teşekkür ederim.
  Shore jigging yapmak istiyorum. Bu konuda sizin de engin görüşlerinizden faydalanmak istiyorum.
  Ben bu iş için shimano coltsnipper 305 80-100
  veya 2.90 60-80 kamış düşünüyorum. Kullanacağım jigler 45 55 gr. Makine olarak daiwa saltiga 4000. Shimano stella 5000. Twinpover 5000 düşündüm. Ama makineler gerçekten yüksek fiyatlarda. Bunların yerine kullanabileceğim başka seçenek varmı (stradic gibi) veya kamışta onun yerine şunu da alabilirsin dediğiniz bir model var mı şimdiden teşekkür ediyorum görüşleriniz için..

 24. Bülent Bey, verdiğiniz bilgiler çok güzel. Türkiyede bukadar ürünü inceleyip deneyip özellikleri ve kullanımı hakkında bilgi veren nadir kişilerdensiniz. Bunun için size teşekkür ederim.
  Shore jigging yapmak istiyorum. Bu konuda sizin de engin görüşlerinizden faydalanmak istiyorum.
  Ben bu iş için shimano coltsnipper 305 80-100
  veya 2.90 60-80 kamış düşünüyorum. Kullanacağım jigler 45 55 gr. Makine olarak daiwa saltiga 4000. Shimano stella 5000. Twinpover 5000 düşündüm. Ama makineler gerçekten yüksek fiyatlarda. Bunların yerine kullanabileceğim başka seçenek varmı (stradic gibi) veya kamışta onun yerine şunu da alabilirsin dediğiniz bir model var mı şimdiden teşekkür ediyorum görüşleriniz için..

  1. kamışta 20-80 jackson yada 100xh tailwalk benim ilk iki tercihim..Makinada saltigalara çıkmak istemiyorsanız güçlü olan iki makina var biri daiwa emms diğeri daiwa bg.. bana bu telefondan ulaşabilirsin daha geniş bilgi için 05495491510

  2. Bilent bey selamlar. İlk tercihim dediğimiz kamış modeli Tailwalk sitesinde 100xh olarak hem “MANBIKA Ver.2” de var hemde “SALTYSHAPE DASH SHOREJIG” serilerinde var. Sizin tercihiniz hangi seri olurdu.

 25. Öncelikle bu değerli bilgi ve deneyim birikimini paylaştığınız için teşekkür ederim.Yazınızı baştan sona okudum ve bilgi almak istediğim konu kamış ve makina boyutu hakkında.jackson ocean gate 20-80 karışımla kullanmak için makine arayışındayım elimde certate 3000 ve daiwa bg 4000 lik makinalar var.yeni seri daiwa ballistic LT 6000 makine sizce bu kamışı uygun olurmu ballistic LT boyuta göre Bg den daha hafif olması, ip kapasitesinin yüksek olması ve megasealed olması beni cezb etti.Sizce ballistic shorejigging disiplininde kullanılabilirmi ve 6000 lik kafa kamışıma uygun olurmu.şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

 26. Merhaba bilent bey yazılarınızı takip ediyorum ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler elimde savage gear mpp 120 var düşündüğüm makina ise azores 40 başlangıç icin yeterli bir makinemidir yoksa 55 lik mi daha uygundur ip olarakta shimano kairiki 0.20 düşünüyorum

  1. o kamışa mecburen 4000 kafayı geçemezsin , ama farklı çözümlerde olabilirdi mesela kamış shore jigte kısa gelir eğer shore jig yapacaksanız, bence bizi arayın bir görüşelim çünkü bu fiyatlara daha doğru bir takım yapmak mümkün..
   05495491510

 27. Bilent hocam merhaba bu işe yeni heves ettim . TSavage gear mpp 120gr 274 cm kamış ve okuma ceymar 55 makinem var iki sorum olacak . Ben bu kamış ve makineyi spin avlarda da kullanmak istiyorum nasıl bir ip kullanmam lazım ve 10-30gr lık jigleri atabilir miyim? İkinci olarakta tekneden dibe gönderip vertical jig yapabilir miyim? Teşekkürler

  1. elindeki takım heavy spin takımı ne tam bir shore jig nede tam bir spin , 30 gram jigleri atarsın ama 10 gr olmaz 05495491510 dan bana ulaşırsan daha geniş anlatırım

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.