Jig Asistlerinin Montajı ve Kuvvetlendirilmesi

Öncelikle bu revizyonları yapmamızın nedeni bir çok asistli jigin malesef kalitesiz asistler taşıması ve işçiliklerinin çok kötü olması.

Üzerindeki iplerin çekerleri çok düşük, iğneler deniz suyuna dayanıksız ve kalitesiz. Ayrıca iğne boyutları jiglere uygun olmayan boyutlar taşıyabiliyor..

1.Resim: Öncelikle 40 gr jiglerden başlayalım 40 gr jigler için en uygun asistler tüylü asistler, birçok balığın bu tüylere rağbet ettiğini gözlemledim. Özellikle pelajik balıklar yazılı, torik, akya palazları bu tüylere kesinlikle rağbet ediyor.Arkada tekli single iğneleri bu gramajda da kullanmaya devam ediyorum, yüzerken jige kuyruk görüntüsü veriyor. Örneğin birçok yazılı tuttuğum bir günde balıkların yarısının arka iğneye takıldığını gözlemledim.Single iğneler yan gözlü oldukları için dibe düştükleri zaman mümkün olduğu kadar dibe takılmazlar, özellikle dibe kadar indirmediğimiz durumlarda pelajik orta su balıklarının avlarında bu tekli iğneleri kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta bu gibi dibe bırakmadığınız  durumlarda üçlü iğne dahi kullanabilirsiniz. Ama tabiki hedef balığınız belli ise, ne çıkacağını bilmiyorsanız her zaman single iğne tercih edin.

2. Resim: 60 gr ve üzerindeki jiglerin asistlerinde küçük ahtapot kullanmak avcılığınızı inanılmaz arttıracaktır.Farklı bölgelerde fikirlerini aldığım birçok shore jig yapan dostum bu konuda hemfikir.Özellikle sinarit, orfoz, lahoz gibi dip balıklarının yanısıra torik dahi ahtapot istiyor…Ancak yinede  slim jiglerde çiftli asistler kullanmamaya, jigin aksiyonunu bozmamak içinde 50 gr altına takmamaya dikkat ediyorum…

Tabi bu tip jiglere ek olarak, ince yapılı slim jigler eğer slow tarzda değilse en uygunu çiftli tek asist yada yukardan tek asist aşağıda single ile kullanılmalıdır.

3.Resim: Shore slow tarzında olan jigler genelde kısa, geniş ve agresif aksiyonlu oldukları için çiftli asistler aksiyonlarını bozmuyor, üzerine iğne takmaktan çekinmeyin..Ayrıca burada her zaman olduğu gibi jig genişliğine göre asist kullanmak lazım, iğneleri dışa bakan  çiftli asistler kullanabilirsiniz.Arkalarda tekli iğne kullanılabilir ama bu tip jigleri genelde dip balıkları için kullandığımızdan altta ilişken varsa single iğneleri çıkarabilirsiniz.

Birde slim slow maketler vardır. Bunlara 60 gr dahi olsa çok fazla ahtapot falan yükleme yapmayın , ama çift assist kabul ederler.

4. Resim: Kabura, inchiku tarzında yada free slide tipi yemlerin mutlak suretle asistlerini çıkarıp kuvvetlendirin.Sanki tümü aynı elin işçiliğinden çıkmış gibi marka gözetmeden iğneler zayıf, ipler düzgün bağlanmamış ve çekerleri düşük. Bu pek anlatılmıyor ama, Japonlar bu sistemi madai için yapıyorlar ve çıkan boylar en çok 3-4 kilo ..Boyutuna yada aksiyonuna bağlı olarak tekli yada çiftli hazır asistleri kullanabilirsiniz..

Teknik olarak birkaç noktaya işaret etmek istiyorum…

5 Resim: Asislerde iğne boyutu çok önemli , asisti iğneye dayadığınızda 1-2 mm ucunun dışta olması avcılığınızı yüksek derecede arttırır.Balık ağzını kapatıp ısırdığında iğnenin ağıza geçmesi daha kolay olacaktır…

Aşağıdaki resimde olması gereken asist boyu gösterilmiş çiftli olarak en fazla jigin 2/3 ü kadar , ben tekli asistleri tam olarak jigin yarısına 1/2 sine gelecek şekilde  kullanıyorum..

Suyun altında jig nasıl yüzdüğü aşağıdaki videoda harika bir şekilde görüntülenmiş..

Göründüğü üzere aksiyon yapması için genelde jiglerin arka bölümü daha ağır olduğundan, jig aşağı doğru bir açı ile asist ise jige göre 45 dereceye yakın bir açı ile yukardan geliyor aşağıdaki resim gibi..

Balığın ağzına girmesi gereken eğer arkadan saldırırsa bu bölge, yani yakalama açısı..

Buna bağlı olarak klips bağlama şekillerine örnekler verelim..

İlk örnekte aradaki materyalleri fazla düğümleri kaldırarak direk olarak asist ve ana beden birbirine güç uyguluyor sağlam bir sistem..Ancak yakalama açısı elimle belirtmiş olduğum gibi açılıyor ve asist jigin gövdesinden uzaklaşıyor..Bu tür kullanımda solid halka sabit olup direk ana bedenden gelene bağlı olduğu için aynı asisti ancak aynı jig boylarında kullanabilirsiniz.Farklı jigler deneyemezsiniz yada sürekli asist değiştirmeniz gerekir, buda sizin zaman kaybetmenize neden olur.Ayrıca jerk esnasında asist ana bedene yakın olduğundan karışma sorunu ortaya çıkabilir.Ama diğer taraftan en çok tavsiye edilen bağlama şekli olmasının sebebi; yükün solide yani en sağlam yere binmesidir.

Bu bağlama örneğinde ise ana bedene solid sabit olarak bağlanmış ve yakalama açısı biraz daha iyi. Değiştirme kolaylığı daha fazla, size daha fazla jigi hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak sunuyor. Ancak sürekli halka açar pense ile değişim yapacağınızdan penseniz yada jiginiz kayaların arasına düşerek zayi olabilir buna çok dikkat etmeniz gerekir.

Bu örnekte ise klips yardımı ile istediğiniz kadar jigi hızlı değiştirme olanağınız var, yakalama açısı güzel ve iğne sahteye yakın. Ayrıca jerk esnasında ana bedene karışma daha az yaşanacaktır, asistin bağlandığı yer ana bedene uzak. Jige vereceğiniz aksiyon iletimi en hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Yukarda herşeyi yerli yerinde,  extra bir fırdöndü ile kullanımı kolaylaştırılmış, klips kullanılabilen güzel bir sistem örneği…

Yukardaki örnek ise en çok kullandığım şekillerden birisi. Eğer asistin boyu yerinde ise takılması gereken yer solid olmalıdır..Zaten asist uzun olsaydı halkadan, daha uzun olsaydı jigin kendisinden takacak ve asistin gerektiğinden daha aşağıda olmasını engelleyecektim.

Sonuç itibarı ile aslında solid,halka, jig hepsinin takılan yerleri yeteri kadar kuvvetli üç yerdende asistin boyuna göre takılabilir hiçbir sıkıntı olmaz..Yukarda kullandığım klips daiwa marka ve 3 gün açıp kapamama rağmen esneme olmuyor bu sayede bana çok farklı jigler kullanma imkanı sunuyor.

Bu videoyu mutlaka izleyin:

Bu sistemi, klipsin yeterliliğini ve kullanımını biraz inceleyelim.

Klipslerde kullanılan düğümler konusunda bir kaç uyarım var, öncelikle buraya neden sadece palomar attığımı açıklayayım:

Kayarak yerleşen (uni, trilene vs. gibi) düğümler fluorocarbon misinalarda kullanılmaz.Bu misinalar kaygan değildir , bu yüzden daha hızlı yerleşen düğümler yani palomar gibi düğümler kullanılır.Ayrıca palomar ile fluorocarbonun boyunu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.Kayan düğümlerde düğüm bölgesinde aşağıdaki resimdeki gibi yapı bozulmaları oluşabilir.

Şimdi yeterliliğe bakalım..

Yukardaki resimde görünen klips 17 kg çeker değerinde ve bu değer 80 defa açılıp kapandıktan sonra alındı.

0.47 bir fluoro misinada palomar düğümünün çekeri ortalama 11 kg, 0.57 mm ise 15 kilolara çıkıyor.

Halkalar 14-15 kg çekerlerde, asist iğneleri 13-14kg çekerlerde.

Ana hat ip misina çekerleri fg yada mahin ile birleştirme yerlerinde, en iyi iplerde ortalama;0.20 mm ipler 11 kg, 0.22mm ipler 12 -13 kg 0.26-28 mm ipler 14-15 kg değer veriyor.

Sistemin içinde ise en iyi çekerde kamışlar kuru drag değeri ortalama 8 kg değer veriyor. Jiginizi takıldığında neden kamış ile koparmaya çalışmıyorsunuz? çünkü en zayıf çeker değeri kamışta…

Peki hiçbişey kopmazsa ne olur..

örneğin o bölgeye atacağınız chain knot gibi daha sağlam düğümler  sistemin içinde ipin kopmasına neden olabilir !!!! …

Bu durumda ana hattınız birleştirme yerinden kopmayabilir, çünkü birleştirme düğümleri (mahin,fg) çeker değerini fazla düşürmez. İp küçük bir zede aldığı bir bölgeden koparak 30-40 metre hat kayıplarına yol açabilir, özellikle 0.20 ve 0.22 mm ipte bu sorunlar karşınıza çıkabilir.

Chain knot inanılmaz sağlam, ama görünmesini istemediğimiz en önemli ilk 5 cm de yer alıyor ve bu bölge işlenince daha görünür hale geliyor. Peki bunun yerine lideri bir tık kalınlaştırsak o bölge hem daha az görünür, hem arka tarafın sağlamlığını arttırmış olmazmıyız, çekerde çok yeterli olur bunu bir düşünmenizi istiyorum..

Bu bağlamda baktığınızda ; fluorocarbonun düğüm çekerleri, asist iğne çekerleri, halka çekerleri, klips çekerleri birbirine yakın değerlerde olmalı ve ipin çekeri sistemden yukarıda olup en yeterli çeker ve mesafeyi elde edicek kalınlıkta olmalıdır, çünkü shore jigte mesafe herşeydir. Öyle her istediğiniz kalınlığa malesef çıkamazsınız..

Jiginiz takıldığında bir insanında çeker değeri vardır bunu unutmayın, yani sistem bir yerde kopmalıdır…

bu videoyu mutlaka izleyin:

Çalışmalarımızdan birkaç görüntü


Jig Asistlerinin Montajı ve Kuvvetlendirilmesi’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.