Slow Jig Nedir

Kafamda deli sorular derler ya, işte öyleyim..

SLOW JIG nedir…
1-slow jig, klasik speed jigin devamında hangi gerekçe ve hangi balıkların ağırlıklı avı için doğmuştur.
2-Slow jig için yapılmış tai rubber, free slider vs. gibi ürünlerde neden iğneler küçüktür.
3-Taş balıkları gibi yakalanınca taşa giren balıklar yumuşak kamış mı, yoksa sert kamış ile mi daha rahat çıkarılır…
4-Sert ağızlı olan taş balıklarının ağzına iğnelerin girmesi yani tasmalama slow jig kamışları ile daha mı rahattır.
5-Genel Slow jig kamışları, örneğin 15 kilo bir akyayı çıkarabilecek güçtemidir. Bu drag gücündeki kamışlar varsa fiyatı ne kadardır. Dragı bu kuvvette olan kamışların atarı kaç gramdır, örnegin bu kamış 300 gram atarındaysa 150 gramda sadece kolu çevirerek kamış kendisi jige aksiyon verebilecekmidir, yoksa bu durumda ekstradan aksiyon vermek gerekecekmidir. Ayrıca slow jig sistemi sadece bir aksiyon ile mi kullanılmaktadır. Farklı aksiyonlar için aksiyona özel kamış alınmalımıdır, örneğin slow pitch jerk.
6-Slow jig makinalarının maximum kaç pe kalınlık kullanımını destekler, örnegin 2.5 pe destekleyen bir makina bu ip kalınlıklarıyla her balığı çıkarılabilir mi. Pe değeri örneğin 4 pe gibi yukarı gittikçe yüksek draglı makinaların ağırlıkları ortalama kaç gramlara çıkmaktadır.eğer bu değerde makina örneğin 500 gr ise hafif sınıfına girer mi..
7- Hafiflik için önemli olan bu makinların geneli kaç gramda kaç kilo drag kuvvetine sahiptir ve kaç pe kalınlığı destekler.Hem hafif , hem pe değeri hemde dragı yüksek makina varsa bu makinlar kaç liradır. Bu tip makinalarda 3 pe olan 12 kg ortalama draglı bir makina kaç gram ağırlığındadır.450 gram üstü makinlar hafif denebilirmi..
8-Slow jig makinalarının ve tambur tipi makinların dragları mı, yoksa genel açık kafa tipi makinların dragları mı daha stabil kalama bırakır…
9-Slow bir jige sadece slow kamış ile mi aksiyon verilebilir, jig avlarında ipe geçiş neden olmuştur. Normal kamış ile slow jig kullanılabilir mi..
10- Hafiflik için olan slow jig kamışları yerine, kuvvetli torka sahip, daha ucuz, 250-300 gr ağırlığında klasik fuji halka tipi daha hafif jig kamışları günümüzde varmıdır ve bunlar hafif kamış sınıfına girer mi, bunlarla slow jig kullanılabilir mi
11-Günümüzde 12 kilo draglara sahip 320 gram 6000 lik klasik açık kafalı makina hafif sayılır mı, jigte kullanılabilir mi..
12-Slow jig takımı ile sırtı, canlı vs yapılabilir mi..
13-Slow jig takımı ilk alınacak takımmıdır, yoksa klasik takımdan sonra alınması gereken ikinci profesyonel takımmıdır..
14-Slow jig derin su av stillerinin farklı segmentlerini kullanmanızı kısıtlar mı, slow jig takımı ile başka hangi derin su disiplinini yapabiliriz.
15-Slow jigte geniş yapıya sahip jiglerin gramajları arttıkça ebatlarının büyümesi, balığın yemi tercih etmesinde problem yaratırmı.
16- Her slow jig makinasının kullanımı kolay ip sarımı düzgünmüdür. Her kılavuzlu makina iyi ve sağlam mıdır, iyi olanların fiyatları ne kadardır. Açık makinalarda sarım için el melekesi gerekirmi, kötü sarım sıkı kalama esnasında bindirme sorunu yaratır mı..
17- Pe değeri ve drag gücü yüksek bir makina, drag gücü yüksek hafif bir jig kamış yani hafif ve kuvvetli bir kombinasyon kaç paraya mal olmaktadır. Piyasada bulunan ürünlerin geneli bu kaliteye sahipmidir..
18-Makinenin bir turda sarım kapasitesi neden önemlidir ,bir turda kaç cm minimum sarmalıdır..
19- Slow jig takımı için bir taşınınızın olması şartmıdır, bu taşın derinliğine ve akıntısına göre atar seçip bir kamış mı almalıyız, aynı kamışı daha sonra başka yerlerde ôrnegin ağır jiglerle daha derin bir yerde kullanırsak aynı verimi kamıstan alırmıyız. Taşımızda başka balıklar varsa her balığı çıkarabilecekmiyiz.Taşımız hiç yoksa ne yapmalıyız, takımı aldığımız firma bizi yönlendirir kendi taşına götürür mü…
20-Bir kişi ilk defa derin suya iniyor ve ilk jig takımını yapıyorsa, ona hangi bölgelerde avlanacağı ve hangi av disiplinlerini o kamışla yapmak istemesi sorulmadan direk slow jig verilmesi etikmidir, doğru bir davranış mıdır.İlk defa başlayan kaç kişinin taşı vardır, teknesi sonarı bu balıkçığa haiz ekipmanı vardır, bu sorulmadan verilecek ilk takım slow jig mi olmalıdır..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.