Slow Jig GERÇEKTEN SÜPER BİR SİSTEM Mİ ?

KonuKafamda deli sorular derler ya, işte öyleyim..

SLOW JIG nedir…
1-slow jig, klasik speed jigin devamında hangi gerekçe ile doğdu.

Cevap: Norihiro Sato tarafından Japonya’da , speed jigin zorluğundan dolayı geliştirildi.

2-Slow jig için yapılmış tai rubber, free slider vs. gibi ürünlerde neden iğneler küçüktür ?.

Cevap: madai  balığının genel boyutu yüzünden küçüktür, bu ürünler bu balık için yapılmıştır sinarit vs. Balıklarda bu yemler başarı sağlamıştır.

3-Taş balıkları gibi yakalanınca taşa giren balıklar yumuşak kamış mı, yoksa sert kamış ile mi daha rahat çıkarılır?.

Cevap: Kesinlikle sert kamışla, slow jig kamışları bu konuda eksiktir..

4-Sert ağızlı olan taş balıklarının ağzına iğnelerin girmesi yani tasmalama slow jig kamışları ile daha mı rahattır?.

Cevap: Aynı şekilde kesinlikle normal jig kamışları bu konuda daha doğru kamışlardır.

5-Genel Slow jig kamışları, örneğin 15 kilo bir akyayı çıkarabilecek güçtemidir. Bu drag gücündeki kamışlar varsa fiyatı ne kadardır. Dragı bu kuvvette olan kamışların atarı kaç gramdır, örnegin bu kamış 300 gram atarındaysa 150 gramda sadece kolu çevirerek kamış kendisi jige aksiyon verebilecekmidir, yoksa bu durumda ekstradan aksiyon vermek gerekecekmidir. Ayrıca slow jig sistemi sadece bir aksiyon ile mi kullanılmaktadır. Farklı aksiyonlar için aksiyona özel kamış alınmalımıdır, örneğin slow pitch jerk?.

Cevap: Çoğu bu güçte değildir, olanları çok pahalıdır en son karbon teknolojisi ile yapılırlar. Ayrıca bu tip kamışlarda yine  atar ve ağırlık yükselir..300 gr atarı olan bir kamış 150 gr jige aksiyon vermede yardımcı olmaz,  sert olacağından elinle aksiyonu hareketi  desteklemen gerekir.Slow jigte eğer sadece bir derinlikte avlamıyorsan, derinlikler değiştiğinden farklı atarda kamışlar alınması şarttır. Farklı aksiyon kamışları da alınabilir.

Slow pitch jerk;  45 derece yukarı tek bir yavaş jerk hareketidir, bunun için özel kamışlar vardır ve en çok tercih edilen kamışlardır.Bu kamışlar bir tık daha serttir, jigin ağırlığı ile ikinci hareketi aşağı yapmaz. Dolayısı ile bu hareket diğer jig kamışları ile de yapılabilir..

6-Slow jig makinalarının maximum kaç pe kalınlık kullanımını destekler, örnegin 2.5 pe destekleyen bir makina bu ip kalınlıklarıyla her balığı çıkarılabilir mi. Pe değeri örneğin 4 pe gibi yukarı gittikçe yüksek draglı makinaların ağırlıkları ortalama kaç gramlara çıkmaktadır.eğer bu değerde makina örneğin 500 gr ise hafif sınıfına girer mi ?..

Cevap: Geneli max 2.5 pe dir bununla 10 kilo üstü bir sarıkuyruk zor çıkarırsınız..  Eğer 4 pe destekleyen bir makina  400-500 grama çıkıyor. Günümüzde 320 gr 6000 lik düz makinalar  ve gayet kuvvetli makinalar mevcut..

7- Hafiflik için önemli olan bu makinların geneli kaç gramda kaç kilo drag kuvvetine sahiptir ve kaç pe kalınlığı destekler.Hem hafif , hem pe değeri hemde dragı yüksek makina varsa bu makinlar kaç liradır. Bu tip makinalarda 3 pe olan 12 kg ortalama draglı bir makina kaç gram ağırlığındadır.450 gram üstü makinlar hafif denebilirmi?.

Cevap:Hem hafif hem pe değeri yüksek olan slow makinalar çok pahalı, 12 kilo draglı düz makinalar daha ucuz ve daha hafif olanları mevcut..

8-Slow jig makinalarının ve tambur tipi makinların dragları mı, yoksa genel açık kafa tipi makinların dragları mı daha stabil kalama bırakır?.

Cevap: Kesinlikle normal makinaların kalamaları daha stabildir, ve ip kopması olasılığı daha düşüktür. Yüksek draglı slow jig makinaları pahalı makinalardır.

9-Slow bir jige, sadece slow kamış ile mi aksiyon verilebilir, jig avlarında ipe geçiş neden olmuştur. Normal kamış ile slow jig kullanılabilir mi ?.

Cevap: Slow kullanılan bir jig sahteye her kamışla aksiyon verilir, hatta sert kamış ile daha rahat verilir, slow pitch aksiyonu yapılabilir. İpleri kullanmanızın mantığında aksiyonu çabuk iletmek vardır, sert kamışlar aksiyonu hemen iletir ve aksiyonu yapan jigtir kamış degil. Slow kamışı atarına göre kullanırsanız daha kolay hareket verebilme olanağınız var, kolunuz daha az yorulur.Ama sert bir slow kamış, hafif bir jig kullanırsanız yine hereket vermeniz gerekir.

10- Hafiflik için olan slow jig kamışları yerine, kuvvetli torka sahip, daha ucuz, 250-300 gr ağırlığında klasik fuji halka tipi daha hafif jig kamışları günümüzde varmıdır ve bunlar hafif kamış sınıfına girer mi, bunlarla slow jig kullanılabilir mi?.

Cevap: Vardır, slow jig kamışlarına yakın gramajlarda normal jig kamışları günümüzde mevcuttur. Farklı balıkların vurabileceği durumlarda akya, orkinos, sarıkuyruk vs. Normal jig kamışları kullanılması daha doğrudur, fiyat performans açısından bakarsak..

11-Günümüzde 12 kilo draglara sahip 320 gram 6000 lik klasik açık kafalı makina hafif sayılır mı, jigte kullanılabilir mi?.

Cevap: slow jig makinasına göre daha hafif, daha ucuz ve güçlü makinalar var..

12-Slow jig takımı ile sırtı, canlı vs yapılabilir mi?.

Cevap; Canlı kalamar ile yapılabilir ama büyük balıklar takmak çok uygun olmaz, sırtı yapılamaz..

13-Slow jig takımı ilk alınacak takımmıdır, yoksa klasik takımdan sonra alınması gereken ikinci profesyonel takımmıdır?.

Cevap: Hiç takım yoksa ve sadece bir taşta kırmızı avlamıyorsanız, farklı balıklar vurabilme ihtimali varsa , klasikten sonra alınması gereken ikinci takımdır

14-Slow jig derin su av stillerinin farklı segmentlerini kullanmanızı kısıtlar mı, slow jig takımı ile başka hangi derin su disiplinini yapabiliriz?.

Cevap: Kısıtlar, spesifik dar alanda kullanılan bir takımdır, sırtı çekemezsiniz.

15-Slow jigte geniş yapıya sahip jiglerin gramajları arttıkça ebatlarının büyümesi, balığın yemi tercih etmesinde problem yaratırmı?.

Cevap: Yaratır, slim yem her zaman iyidir.Belkide en başa bakmak gerekir, kabura, tai rubber, bottom yemler ne kadar başarılı ise, slow jig balık tipi yemler kolay aksiyon alma artılarına rağmen geniş olduklarından avcılığı düşüktür. Slow long tip ince yemler daha başarılı olabilir, balığa göre değişir.

16- Her slow jig makinasının kullanımı kolay ip sarımı düzgünmüdür. Her kılavuzlu makina iyi ve sağlam mıdır, iyi olanların fiyatları ne kadardır. Açık makinalarda sarım için el melekesi gerekirmi, kötü sarım sıkı kalama esnasında bindirme sorunu yaratır mı?.

Cevap: Kılavuzlu olmayanların kullanımı zordur el melekesi ister.Yanlış sararsanız sıkı kalamada ip içeri girebilir, ip bindirme yapabilir. Jigging master da bu tip makinalar mevcuttur..

17- Pe değeri ve drag gücü yüksek bir makina, drag gücü yüksek hafif bir jig kamış yani hafif ve kuvvetli bir kombinasyon kaç paraya mal olmaktadır. Piyasada bulunan ürünlerin geneli bu kaliteye sahipmidir.?.

Cevap: Slow jig kombinasyon, normal jig kombinasyonlarından pahalı sistemlerdir .

18-Makinenin bir turda sarım kapasitesi neden önemlidir ,bir turda kaç cm minimum sarmalıdır?.

Cevap: Jigte yüksek sarım yorulmayı engeller, slow jig makinaları sarım sayıları düşüktür.Derin avcılıkta balık çekerken yorabilir.

19- Slow jig takımı için bir taşınınızın olması şartmıdır, bu taşın derinliğine ve akıntısına göre atar seçip bir kamış mı almalıyız, aynı kamışı daha sonra başka yerlerde ôrnegin ağır jiglerle daha derin bir yerde kullanırsak aynı verimi kamıstan alırmıyız. Taşımızda başka balıklar varsa her balığı çıkarabilecekmiyiz.Taşımız hiç yoksa ne yapmalıyız, takımı aldığımız firma bizi yönlendirir kendi taşına götürür mü?.

Cevap: Eğer bir teknen ve kırmızı balıkların yaşadığı taşların yoksa senin ilk alman gereken takımın slow jig olmamalıdır.. Eğer bu ortamın Varsa derinliklere göre farklı jigler kullanacağından, en az iki değişik atarda slow jig kamışın olması gerekir.KİMSE KİMSEYİ KENDİ TAŞINA GÖTÜRMEZ..

20-Bir kişi ilk defa derin suya iniyor ve ilk jig takımını yapıyorsa, ona hangi bölgelerde avlanacağı ve hangi av disiplinlerini o kamışla yapmak istemesi sorulmadan direk slow jig verilmesi etikmidir.İlk defa başlayan kaç kişinin teknesi sonarı bu balıkçığa haiz ekipmanı vardır?, bu sorulmadan verilecek ilk takım slow jig mi olmalıdır..

CEVAP: ETİK DEĞİLDİR, slow jig olmamalıdır…

Yorum:  Bu sistem başlangıçta Akdeniz kırmızı balıklarına biraz zayıf gelsede uyum sağlamayı başardı.Ancak tabi  çoğu videoda drag , kamış olarak sistemin yetersiz olduğu gözle görülüyor. Yeterli güce sahip olanlar jigging master ve pahalı olan takımlar..

Aynı şekilde tai rubber , bottom,kabura  tip yemlerin Akdeniz kırmızılarında çalışması Bölgenin  bu sisteme geçişini kolaylaştırdı.

Hafif kamışlar, kolu yormayan kamış makina kombinasyonları kullanılarak jige daha rahat hareket vermek için esnek kamışların kullanılması, speed jigten yorulmuş insanlara cazip geldi..

Benim dikkat çekmek istediğim; bu sistemin insanlara ihtiyaca göre verilmesi gerekliliğidir, SİSTEME KARŞI DEĞİLİM.

Adamın teknesi yok, taşı yok slow jig takımı verilmesi ne kadar etiktir. Bir tane kamış verip bununla herşeyi yaparsın diyen ne kadar etiktir.. Kişiye önce nerede avlanacağı , ne tutmak istediği, elindeki ekipmanın, ortamının slow jige yeterliliği sorulmadan takım yapılması ne kadar etiktir.

Günümüzde normal hafif jig kamışları , hafif yüksek draglı makinalar artık mevcut. Eğer kişinin  slow jig yapabilecek ortamı yoksa ilk önce normal bir jig takımı yapılması gerekmezmi?.Farklı balıkların vurabilme ihtimali varsa neden ilk takım slow jig takımı verilir anlamıyorum, bu tamamen ticari.!!!

Yukarda yazdığım maddeler önemli, bu sistemde herşey günlük gülistanlık da değil..Slow jig sistemi kusursuz değil , spesifik bir sistem. Canlı büyük balık ile sırtı yapamazsın, sırtı derin sahte çekemezsin.

Sistem eksik olmasa, jigging master hergün kamışların draglarını yukarı taşımaya, makinalarını daha yüksek draglı ve pe değeri yüksek yapmaya çalışmaz.Ama bu iyi özellikler hala 450 gramlarda.Normal makinalarda artık 320 gr 6000 makinalar var, hemde sıradan tambur makinalardaki gibi değil, kalamalar gayet stabil .Ayrıca slow jig kamışlarında kullanılan en son sistem nano alloy karbon aynı sekilde normal kamışlarda da kullanılıyor.

İyi slow jig kombinasyonlar hala çok pahalılar, bu gelişmeler fiyat anlamında karşılığını bulursa slow jig sistem o zaman daha geniş kapsamda kullanılmaya başlanacaktır daha doğru bir zemine oturacaktır…

BEN SİSTEME KARŞI DEĞİLİM, BU SİSTEMİ GERÇEKTEN KULLANABİLECEK İNSANLARA ETİK DEĞERLERDE SATILMASINI İSTİYORUM…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.