Mahin & FG


MAHIN yada FG hangisi iyi ?
Düğümler yüzyıllardır kullanılırlar, yani bizler ancak elçi olabiliriz bulan değil…
Yıllar önce atış yarışmaları için şok düğümü ararken İngilizlerin benimsediği mahin düğümünü keşfettim. Normalde öne ip olarak ağırlıklı kullanılıyordu. Ben spin için öne fluoro denedim oldu ve bu videoyu o yıllarda yayınladım. Sonralar da Japonların da tavsiye ettiklerine şahit oldum. Resimde görüldüğü üzere daiwa 2016 kataloğunda ve sonraki kataloglarında tavsiye etti.


Hatta 2018 yılında shimano da nerdeyse birebir düğümü yayınladı. Ki bana göre kontra atmasına gerek yok çünkü mahin kaymıyor. Videonun linki..

Şimdi neden bunca zamandır yazmadım söyleyeyim; herkesin el melekesinin farklı olduğu, oturma sorunu olan düğümler bir kişinin ‘iyi’ yada ‘kötü’ demesiyle bir yere konamaz. “Neye göre iyi kardeşim sana göre mi”.
Nasıl bir deneme olabilirdi; ancak iki düğümü de yapanların sürekli değişmesi, bunu çok farklı insanlar ile defalarca yapıp bunun bir zamana yayılması gerekirdi. Ancak bu şekilde ortalama alınabilirdi.

Bizde bir fluoro ve  bir ip belirledik tezgahın altına koyduk.Tam 3 yıl dükkanda ‘ben çok iyi fg yaparım, mahin yaparım’ diyene yap bakalım dedik ve çekerleri test ettik..

Aslında bu tip düğümlerin hepsi birbirine benzer. Baktığınızda hepsinde ipin fluoro üzerine gidip gelen çapraz sarıldığını görürsünüz. Fluoro nun üzerine ne kadar ip kaplar ve oraya düşen yükü azaltırsanız o kadar çeker yüksek olur.
Peki bu bağlamda soruyorum, hangisi daha fazla bölgeyi tam anlamıyla sıkıyor? kesinlikle mahin..


Fg de ön tarafı ne kadar oturtursanız oturtun, gevşek kaldığını görürsünüz.  Mahin daha dar bir düğüm gibi görünür ama bölgesine daha eşit yük dağıtır. Ben buna fg psikolojisi diyorum, oraya ne kadar çok sararsak o kadar kuvvetli olacakmış düşüncesi.. Sırf bunun için shore jig te, insanların psikolojisi doysun diye 20-15 mahin düğümünü  geliştirdim ve yayınladım.

Sizce neden 20-15 ? Ben söyliyeyim; öyle çok sarınca daha fazla çeker olmuyor arkadaşlar. Aksine işin içine sürtünme, ısınma giriyor ve düğüm sayısını abarttığınızda sıkarken malzemeyi bozup çekeri düşürebiliyorsunuz. O yüzden 20-15 i bulana kadar tüm rakam kombinasyonlarını defalarca test ettik. Kaldı ki yapısı kötü iplerde ip kaymadığından sayıyı düşürmek bile gerekebiliyor.

Bizim testlerimizde ikiside çekerde yenişemedi, ikiside iyiydi ama oturma yüzdelerinin çekerleri farklıydı..
Yani “bir oturursa hiç kopmuyor abi” dediğiniz yüzde var ya işte o..

Buna göre:
FG %70-95 Stabilite
Mahin %90-95 Stabilite

Şimdi size şunu söyliyeyim, bunlardan daha iyi çekerde lider düğümleri var arkadaşlar. Bakarsanız Kıyıdan Orkinos rekortmeni Dennis Verret kardeşimizin kankalarıyla bu düğümleri birbirine vurdurdukları videoları Youtube da  mevcut seyredebilirsiniz.
PR Bobin knot  gibi daha iyi düğümler var yani. Ama bunlar Offshore düğümler, bunları hemen oracıkta kolay hazırlayamazsınız.

Bence segment ve yapım zorluğu açısından Fg de bu gruba giriyor.

Hatta lrf için double üni gibi daha az ısınan düğümlerde kullanmak bazen daha doğru olabilir.

Ama spin ve shore jig için en doğrusu;

Bizim yapacağımız düğümün bunlar gibi önceden değil , gerektiğinde avlakta hemen yapabileceğimiz, gece karanlıkta dahi kolay yapabileceğimiz ve çekeri en yüksek olan düğüm olması gereklidir..
Bence bu düğümde Mahin düğümüdür..

Tabi kolay yapılan başka lider düğümleri de var. Ancak hiçbiri çekerde mahin ile boy ölçüşemez. Diğer kolay yapılan düğümler hakkında çok geniş bilgiye ayrıca sahibiz.

Ama son sözüm yinede HANGİSİNİ İYİ YAPIYORSANIZ ONU YAPIN çünkü burda en önemli şey STABİLİTE…