At Çek Sahte Tecrübeleri 5

1- İlk olarak size kendini ispat etmiş Savagear Panic Prey V2 105mm renk:04 sandeel ayu modelini tanıtmak istiyorum..

Bir kaç av sevgili Suat Yıldırgan dostuma denettikten sonra enteresan veriler veren bu sahte ilgimi çekmişti. Ekim ayında yaptığım Muğla avında bizzat kendimde denemek istedim. Birkaç yıl önce yazılarımda su üstü sahtelerin mükemmel tempoda yüzmesinin çok önemli olmadığını, biraz saçmalamasının balığı cezbettiğini yazmıştım. Mükemmel tempoda yüzmeyen, wtd verirken biraz zorlandığınız bu sahte mükemmel bir levrek sahtesi..Arkadaki tüy kırmızı boyanın dibinden kesildiğinde herhangi bir rüzgarda mesafe sıkıntısı, dağılma ortadan kalkıyor. Sakin havalarda daha etkili..

yanda gelen yerine onu tercih eden bir balığa güzel bir örnek:

PANİC PREY İÇİN TIKLAYIN http://www.avbaliksepeti.com/Savage-gear-Panic-Prey-105-V2-16-gr-F-Suni-Yem,PR-11861.html

2- İkinci kendini ispat etmiş sahte olarak bu yazımda Yozuri Mag Crystal super long cast 125 modelini tanıtmak istiyorum..

Aşağı yukarı 1 yıla yakın zamandır Boğazda lüfer sahtesi olarak kullanılıyor.İlk yıl az gelmiş ve yüksek talep doğrultusunda geldiğinde inanılmaz bir rakam satmıştı.Yozuri uzun yıllar sonra nihayet mesafe giden adam gibi bir sahte yaptı.

Üstteki C 57 rengi zaten uzun olta lüfer avında efsane olmuş bir renk, altındaki palyaço tabir ettiğimiz HCCA rengi diğer sahte modellerinde aynı şekilde lüferde verimli çalışan bir renk. Minnow tipi kenardan atılan lüfer sahtelerinde kendine sabit bir yer edindi bile..Tabi fazla duyulmaması reklam eksikliğinden, ancak iyi lüfer avcılarının vazgeçilmez sahtesi .

3- Üçüncü Tanıtacağım sahte Daiwa Shoreline shiner Z 120 F Back black flash rengi..

Yıllarca kendini ispat etmiş katakuchi rengine çok benzer olan bu renk, naturel olması sebebi ile shore jig avlarında da kullandığımız nadir birkaç sahteden birisi.

Lambukadan tutun yazılıya kadar suda ne varsa toplayan harika bir naturel sahte..Ancak mutlaka üzerindeki owner st 46 iğneler shore jig avları için st 58 ile değiştirilmeli.

Kürşad Ergan’ın güzel lambukası..

ÜRÜN İÇİN TIKLAYIN http://www.avbaliksepeti.com/Daiwa-Shore-Line-Shiner-Z-Vertice-120F-19gr-Sahte-Balik,PR-122560.html

4- Dördüncü tanıtacağımız sahte ima iborn 98 F shallow.

Marmara bölgesinde özellikle 30 cm dalarlı sahtelerin çalışmadığı, kayalık girintili çok sığ sularda 15-20 cm lerden gelerek problem çözen bir sahte.Bu sahte levrek avında çok başarılı bir sahte. Özellikle bu rengi, diğer rakiplerinde bu boyutta olmayan başarılı bir renk..

Tolga Minaz Bey’in bu sahte ile tuttuğu iki güzel levrek

5- Beşinci sırada daiwa shoreline shiner Z 120 SSR modelinin  iki rengi diamond dust ve pink head renkleri var..

Yıllarca diğer modellerde kendini ispat etmiş bu iki renk Türkiye’nin ısrarı ile buraya özel olarak yapılmaya devam ediyor..

Diamond dust rengi gece ışıklı meralarda ve gündüz kapalı hava hafif bulanık sularda  etkili. Pink head rengi gece ışıklı meralarda ve gündüz yarı bulanık güneşli sularda levrek avında etkili bir renk.Ayrıca pembe tonlar beyaz köpük yapan Karadeniz suları için biçilmiş kaftan.

Abdullah Hafız kardeşimizin diamond dust ile tuttuğu güzel bir levrek..

Hakan Ünsal bey’in pink head ile yaptığı güzel bir av..

SSR 120 İÇİN TIKLAYIN http://www.avbaliksepeti.com/Daiwa-Shore-Line-Shiner-Z-Vertice-120F-SSR-19gr-Sahte-Balik,PR-122638.html

6- Altı numarada  bir silikon var Daiwa duckfin shad R flat junkie double glow rengi..

Türkiye’ye gelen duckfin shad modelini yıllardır kullanan ve Türkiye’ye ilk tanıtan biri olarak gece kullandığımız uv pearl renginin kendimce bazı eksiklerini gözlemliyordum.Tamamen glow olması bazen dezavantaj yaratıyordu.Bu yüzden modelde buna yakın ama farklı bir renk aradım.

japonya kataloğunda olan flat junkie modelinde sadece altı glow olan double glow rengini keşfettim ve getirip bir yıl denedik…Gece ışıklı, ışıksız tüm meralarda levrek avında etkili bir silikon.(Işık olan yerlerde kesinlikle ekstra ışık vurmayın)..

ÖZEL RENK DUCKFİN İÇİN TIKLAYIN https://www.avbaliksepeti.com/urun/daiwa-duckfin-shad-9-cm-glow

7- Yedinci tanıtacağım sahte bir jig,  Hayabusa Jack eye shot..

Japonyanın iyi jig markalarından biri olan bu firmanın bir çok modeli gayet verimli sahteler. Bu jig, özellikle benim aradığım özelliği  yani gramajına göre küçük ama agresif bir aksiyona sahip olma özelliğini taşıyor. Renkleri güzel, boya kalitesi yüksek tüm pelajik balıklarda etkili bir jig. Ege bölgesinde yaptığımız shore jig avlarında çok sayıda balık ve vuruş alan ve kendini ispatlayan bir jig oldu…

bu jig ile almadığım balık kalmadı:

HAYABUSA JACK EYE İÇİN TIKLAYIN https://www.avbaliksepeti.com/FS-412-JACK-EYE-SHOT-JIG-20-GR-NO3,PR-48101.html

8- Sekizinci kendini ispatlamış sahte Xesta after burner jig. Bu jige ayrı bir makale yazmam gerekir diyebilirim:

Her zaman Xesta markasını shore jig üzerine Dünya’da 1 numara görmüşümdür.Çok sayıda vuruş aldığım ve bence Dünya’da en iyi renk boyama çalışmasını yapan firma..

XESTA JİG İÇİN TIKLAYIN http://www.avbaliksepeti.com/arama/XESTA

Serinin diğer yazıları:

https://bilentyildirim.wordpress.com/2015/09/07/at-cek-sahte-tecrubeleri/

https://bilentyildirim.wordpress.com/2015/11/25/bogaz-ve-mendirek-sahteleri-sahte-tecrubeleri-bolum-2/

https://bilentyildirim.wordpress.com/2016/02/02/sahte-tecrubeleri-3/

https://bilentyildirim.wordpress.com/2016/10/04/sahte-tecrubeleri-4/


At Çek Sahte Tecrübeleri 5’ için 14 yanıt

  1. Savagear Panic Prey V2 105mm renk:04 sandeel ayu modelini Muğlada nasıl bir suda Hangi havada denediniz. Mğlada yaşıyorum hangi bölgeye gelmiştiniz.

  2. Bu hobiye gönül vermiş insanları karşılıksız aydınlattığın ve herkesin anlayacağı dilde avlanacağı meraya göre seçim yapmalarının öneminin ne kadar doğru olacağı bilgisini verdiğin için eline sağlık teşekkürler Bilent YILDIRIM. Takibe devam.

  3. bülent abim merhaba

    öncelikle 200 tl’lik bi setle amatör olarak 2 yıl önce çin malı sahtelerle başladığım spin sevdasına sizi keşfettikten sonra profesyonelce bi takım ve sahte kurmaya çabaladım.biçok yerde makale okudum biçok kişiyi takip ettim fakat kafam iyice karıştı.sizin makalenizi okuduktan sonra rol model olarak sizi kendime örnek aldım.mersinde hangi sahteler çalışır bunu sizin sahte tecrübeleri 3 yazınızdaki adana maceranızı okuyarak onagöre bikaç sahte aldım.hatta bugün elime ulaştılar ve yarın teste tabi tutucam sahteleri (daiwa Z 120 ayu, rover98,savagear panıcprey V2 KENDO 13,24,31 vb )mantığımla şuana kadarki başarısız avlarımdaki tecrübeyle sizin yazınızı yorumladım ve bana mantıklı geldi.genelde avlarınız karadeniz,marmara ve ege üzerine akdeniz çok nadir bigün mersinede bekleriz bu bölgede bu sevdaya gönül vermiş okadar çok amatör insan varki benim gibi sizin tecrübelerinizi ihtiyacımız var açıkçası.bigün bekliyoruz sizleri ,slmlar saygılar

  4. abi kolay gelsin spin avcılığına merak saldım acemiyim daha izmir dikilide yaşıyorum tavsiye edeceğin sahteler nelerdir levrek için gündüz gece bulanık su vs.teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.