Shore Jig Makinası Nasıl Seçilmelidir

Aşağıdaki ilk resimde Japonya çevresindeki balıkçılık alanları ve yakalanan başlıca türler gösterilmiş. Tabi türler bizim shore jigte hedeflediğimiz balıklardan biraz farklı. Onlar Pasifik Okyanusu balıkları, biz genelde Atlantik balık türleri avlıyoruz.
İki tür bizim sularımızda olan sarıkuyruk ve Yazılı orkinos türlerine yakın japon türleri. Zaten japon firmalarda shore jig kamışlarını reklam ederken Japon sarıkuyruk balığını çok kullanıyorlar. Onların sarıkuyruk balığı daha ince uzun yapıda.
Skipjack tuna ise bizim yazılı orkinos ile akraba..
Hal böyleyken orada yapılan yemlerin bizim sularımızda, en azından bazılarının tekrar testten geçmesi gerekmez mi?. Testerlek yapısı bence her Türk distribütörde bulunması gereken bir yapı olmalıdır.
Yazılı orkinosun hızı 64 km yi bulabiliyor..
Dünya’nın en hızlı 4. ve 5. balığı mavi ve sarı yüzgeçli orkinoslar, 76km ve 74km hıza sahipler.
Adamlar bu balıkların av stillerine göre makina hızı belirliyor, bizim abi burada 120 saran makinayla kıyıdan sinarit tutucam diye uğraşıyor, sanırsın pasifikte avlanıyor.
Torik tutacaksan İtalyanı, sinarit tutacaksan Yunanı seyretmek lazım meselesini anlatmaya çalışıyorum aslında. Bizim sularımızı, bizim sularımızda av yapanlardan da seyretmek gerekir. Bunun yanında bizimde tecrübelerimiz bölgesel olarak önemli. Shore jig meselesi bence her yerde daha deneme aşamasında, daha çok şey bulunacak kanısındayım.
Sonuçta ne satanımız dersine çalışıyor, ne alanımız satanı yeteri kadar sorguluyor..